Hardware Apple: Apple II

Apple II

Apple II
Foto: Apple
  • Procesor
    • Typ: MOS 6502
    • Frekvence: 1 MHz
    • FPU: není
    • Rychlost sběrnice: 1 MHz
    • Datová cesta: 8 bitů
    • Vestavěná ROM: 12 kB
    • Paměťový slotů: 1
    • Rozšiřující sloty: 8 proprietárních
    • Maximálně RAM: 48 kB
  • Monitor
    • Rozlišení: 6 barev 280x192; 4 bit 40x48
  • Vstupy/Výstupy
    • Sériový: volitelná rozšiřující karta
    • Reproduktor: mono
  • Ukládání dat
    • Disketová mechanika: volitelně
  • Různé
    • Uveden na trh: 1977
    • Stažen z trhu: 1980

První počítač řady Apple II se začal prodávat 6. června 1977 s MOS procesorem 6502 na 1 MHz, 4kB RAM, interfacem pro audio kazetu pro nahrávání programů a ukládání dat, interpretem BASIC programovacího jazyka vestavěného do ROM. Video ovladač zobrazoval 24 řádků a 40 sloupců na monochromatické obrazovce podporujícím pouze velká písmena. Měl NTSC kompozitní video výstup vhodný pro zobrazení na TV monitoru nebo na regulérní TV obrazovce pomocí speciálního RF modulátoru. Původní cena byla 1298 dolarů (se 4 kB RAM) a 2638 dolarů (s maximem 48 kB RAM). Apple II již zvládal práci s barvou, aby se tato nová funkce zdůraznila, bylo použito barevné logo Apple s barvami duhy, které Apple zůstalo až do začátku roku 1998. První Apple II byly vyráběny v Silicon Valley, později v Texasu. Tištěné obvody byly vyráběny v Irsku a Singapuru.

Externí 5,14" disketová jednotka Disk II připojení pomocí karty vsunuté do jednoho z expanzních slotů počítače (obvykle šestý slot), byl používán pro ukládání a získávání dat které měly nahradit kazety. Rozhraní Disk II vytvořené Stevem Wozniakem bylo špičkou inženýrského designu. Zatímco ostatní ovladače měly hromadu čipů pro synchronizaci I/O s rotací disku, nastavování hlavičky na příslušnou stopu a kódování dat na magnetické pulzy, Wozniakův ovladač měl jen pár čipů. Místo toho byl používán Apple DOS aby zajistil tyto funkce. Kódování dat používané ovladačem bylo jednodušší a snadnější implementovat softwarově, než jak se to dělalo běžně pomocí čipů. Díky tomu se disketová mechanika Apple Disc II stala první dostupnou disketovou mechanikou pro osobní počítače. Vedlejším efektem Wozniakova schématu byla snadná možnost pro vývojáře proprietárního software chránit média proti kopírováním jednoduše tím, že měnil formát ukládání dat na disketovou mechaniku, pochopitelně další společnosti začaly vyvíjet software, který tuto ochranu obcházel. Další Wozniakovou optimalizací bylo vynechání Shugartova Track-0 senzoru. Když operační systém potřeboval jít na nultou stopu, ovladač se prostě přesunul o 40 míst směrem k nejnižší stopě a spoléhal na mechanické zastavení, které přinutilo hlavičku zůstat na nulté stopě. Tento proces, nazvaný "rekalibrace" dělal rachot, který často děsil nováčky u počítačů Apple.

Přístup k ovladači Disku II byl typický pro citlivost Wozniaka. Apple II používal mnoho inženýrských zkratek, aby se ušetřilo na hardware a snížilo náklady. Například díky tomu, že 6502 instrukce přistupují k paměti pouze každý druhý krok cyklu, obvody generující video přistupují k paměti během nepoužitých cyklů a obchází tak problémy se souběžným přístupem k paměti a eliminují potřebu pro zvláštní obvody DRAM čipů. Místo použití komplexních (=drahých) obvodů převádějících analogový vstup na digitální pro načtení vstupu z herního ovladače, Woznika použil jednoduchý časový obvod, jehož perioda je přímo úměrná odporu herního ovladače a použil software aby měřil časovač.

Textové a grafické obrazovky měly trochu zastaralé rozvržení (řádky nebyly uloženy v paměti sekvenčně), což bylo díky Wozniakovi, který si uvědomil, že tímto přístupem může ušetřit čip. Bylo levnější použít software k výpočtu adresy požadované řádky, než použít speciální hardware. Podobně i ve vysokém rozlišení grafického módu, barva byla určena pozicí prvku a tak mohla být implementována softwarově, čímž Wozniak ušetřil čipy potřebné pro konverzi bitových vzorů na barvy. To také umožňovalo renderování fontů s menším rozlišením, než jeden pixel, protože oranžové a modré body byl zobrazovány o půl pixelu více vpravo na obrazovce než zelené a fialové.

Vrcholem filosofie návrhu Apple II byly zvukové obvody. Místo pro specifického čipu pro generování zvuku, Apple II měl jednoduchý přepínací obvod, který mohl emitovat pouze klikání pomocí reproduktoru nebo jacku. Další zvuky (včetně dvou, tří a eventuálně čtyř hlasé hudby a přehrávání audio nahrávek a syntézy řeči) byly celé generovány softwarem, který prostě klika na reproduktor ve správné frekvenci. Trvalo téměř deset let než Apple II získal dedikovaný zvukový čip. Podobné techniky byly použity pro ukládání dat na kazetě: výstup kazety fungoval stejně jako reproduktor. Vstup fungoval jako jednoduchý detektor který sloužil jako jednoduchý (1-bit) audio digitalizér. Rutiny v ROM byl používány pro kódování a dekódování změn frekvencí pro kazetu.

Wozniakův otevřený design a více rozšiřujících slotů Apple II dovolily širokému spektrum zařízení třetích výrobců rozšiřovat schopnosti tohoto stroje. Periferie Apple II jako sériové ovladače, vylepšení ovladače displeje, paměťové desky, pevné disky, síťové komponenty byly díky tomu k dispozici. Byla k dispozici I rozšiřující karta Z80, která dovolila Apple II používat Z80 procesor a spouštět programy vyvinuté pro operační systém CP/M, včetně dBase II a textový editor WordStart. Byla k dispozici také karta 6809, která dovolovala spouštění OS-9 systém ( unix-like systém vyvinutý 80-tých letech pro procesory Motorola 9809). Mockingboard zvuková karta vylepšila audio schopnosti Apple II o jednoduchou syntézu hudby a funkce text-to-speech. K dispozici byly nakonec i akcelerační karty, který umožňovaly zdvojnásobit nebo zečtyřnásobit rychlost počítače.

Řada Apple II

Apple II (často označovaný jako Apple ][ nebo Apple //) byl prvním velmi úspěšným masově produkovaným mikropočítačem vyráběným společností Apple Computer (Dnes přejmenovaným na Apple Inc.) a uvedeným v roce 1977. V smyslu jednoduchosti použití, funkcí a rozšiřování byl Apple dvě velkým technologickým pokrokem oproti jeho předchůdci Apple I, s omezenou produkcí pouze elektrického obvodu pro zájemce ze řad elektroamatérů, které objevovali mnoho funkcí, které udělaly Apple II tak úspěšným produktem. Když byl tento počítač předveden na West Coast Computer Faire v roce 1977, Apple II byl mezi prvními úspěšnými osobními počítači zodpovědnými za úspěšný start společnosti Apple (a dovolil také několika dalším společnostem úspěšný start). Během následujících let bylo uvedeno na trh a prodáno mnoho modelů, ale tento model se prodával s drobnými úpravami až do 90-tých let. Když se ukončila jeho výroba v roce 1993, prodalo se mezi pěti až šesti milióny kusů Apple II (včetně v průměru 1,25 miliónů Apple IIgs modelu).

Apple II se stal nejznámějším a úspěšným počítačem během 80tých a začátkem 90-tých let. Byl agresivně propagován díky slevám za hromadný odběr a úpravami pro školní instituce, což vedlo k prvnímu počítači, který se rozšířil na americkém druhém stupni. Díky zaměřenému úsilí na vývoj školního a obchodního software pro Apple II, včetně vypuštění populárního VisiCalc tabulkového editoru v roce 1979, byl počítač populární mezi obchodníky a rodinami s dětmi.

Původní operační systém Apple II byl postaven na BASIC interpretru v ROM. Většina komerčního software Apple II na disku - výukových her a produktivních programů startovaly přímo na hardware a buď neměli operační systém, nebo si vytvářely vlastní (byl neviditelný pro uživatele). Apple DOS Diskový operační systém byl přidán kvůli podpoře disketové mechaniky. Poslední verze byla Apple DOS 3.3. Apple DOS byl pak nahrazen ProDOS, který podporoval hierarchický souborový systém a větší ukládácí zařízení. S volitelnou rozšiřovací kartou třetí strany Z80, Apple II mohl nastartovat do operačního systému CP/M a spouštět WordStart, dBase II a další CPM software. Na sklonku svého vývoj, koncem 80tých let platforma získala grafický vzhled a hybridu Apple II a Macintosh s uvedením Apple IIgs. V roce 1992 měla platforma 16-bit zpracování dat, myší ovládaný uživatelský interface a grafické a zvukové schopnosti daleko za schopnostmi originálního Apple II.

Drahé uživatelské rozhraní Lisy uvedené v roce 1983 nebylo komerčně úspěšné. Macintosh byl uveden v roce 1984, ale překonal Apple II sérii až v roce 1993. Dokonce i po uvedení Macintoshe byla série Apple II primárním zdrojem příjmu společnosti Apple celá léta: s příslušnou komunitou vývojářům třetích stran a obchodníků to vytvořilo segment na trhu s obratem miliardu dolarů ročně. Poslední kus Apple IIgs byl prodán koncem roku 1992, poslední počítač ze série Apple II - Apple IIe se přestal vyrábět 15. října 1993.

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License