1953: Narodila se Susan Kare

Image doesn't exist
Foto: Gandalf

Jen velmi málo designérů mělo takový dopad na běžný život počítačových uživatelů jako Susan Kare. Susan která vystudovala výtvarné umění (má MA a PhD tituly), opustila místo asistentky kurátora v Muzeu výtvarného umění v San Franciscu a stala se umělkyní na volné noze. Pak dostala telefon od Andyho Hertzfelda, jednoho z programátorů prvního Maca ( a přítele ze střední školy). Apple připravoval své grafické uživatelské rozhraní a potřeboval výtvarníka, který by pracoval na písmech a ikonách. A tak v roce 1982 se Susan připojila k Apple Computer jako "Macintosh Artists".

Susan byla zodpovědná za ikony, které se staly částí grafického jazyka. Od rozhraní MacPaint až po systém, soubory a aplikační ikony. Susaniny ikony postavily základy ikon, tak jak je známe dnes.

"Jsem šťastná, že mnoho těchto ikon, i když krátce, vydržely test časem.", říká skromně.

Ikony pro Macintosh byly první svého druhu, byl to krok do tmy pro vývojářský tým. "Měla jsem hodně svobody pro nové myšlenky a mnoho komentářů a návrhů p5išlo od lidí z projektu Macintosh. Ikony se měnily tak, jak jsme měnily obrázky a písma. První věcí, kterou jsem vytvořila bylo písmo Chicago, ale původně se jmenovalo Elefont...".

Vznik písem pro Maca

"Mělo vzniknout hodně písem a tak jsme je chtěli pojmenovat atraktivními jmény. Andy Herzfield a já jsme se potkali na střední škole ve Philadelphii, takže jsme je začali pojmenovávat podle zastávek vlaku příměstské dopravy: Overbrook, Merion, Ardmore a Rosemont. (Ransom byla jediná výjimka; bylo to písmo, které mělo evokovat zprávu psanou únosci vytvořenou z vystřižených písmen)."

Jednou přišel Steve Jobs do softwarové skupiny, tak jak to běžně dělal na konci dne. Zabručel, když viděl jména písem v nabídce: "Co jsou to za jména?". Vysvětlila jsem mu to.

"Dobře", řekl, "města jsou v pořádku, ale žádná malá města o kterých nikdo neslyšel. To musí být SVĚTOVÁ města!". Takže tak získala písma Chicago (Elefont), New York, Geneva, London, San Francisco (Ransom), Toronto a Venice (Skriptové písmo Billa Atkinsona) svá jména.

Ikona Steva Jobse

Když Bill Atkinson připravil "Fat Bits" mód v Mac Paintu, Susan začala pracovat na ikonách pro Finder, ale také kreslila mnoho obrázků kvůli cviku, ale také jen pro legraci, obvykle jako výraz jejího smyslu pro humor. Jednoho dne když Andy Hertzfeld přišel na Suzanino místo, byl překvapen, že si hrála s malou ikonkou s portrétem Steva Jobse.

Ikony byly velké pouze 32x32 bodů v černobílých pixelech, nikdo si ani nepomyslel, že bude možné vytvořit dobrý portrét v tak malém prostoru, ale nějak se Suzan podařilo vyčarovat rozpoznatelné rysy a úsměv, který zcela zachytil hodně ze Stevovy osobnosti. Každému, komu to ukázala se to líbilo, včetně Steva.

Bill Atkinson byl tak nadšen Stevovou ikonou, že požádal Susan, aby mu také udělala jednu, kterou může dát do okna O Mac Paintu. Seděl u jejího stolu asi hodinu, povídal si s ní, zatímco ona kreslila jeho ikonu. Nepovedla se tak dobře, jako Stevova, ale zcela jistě mu byla podobná a nakonec se stala součástí MacPaintu.

Od té doby se každý člen Mac týmu nechal ikonifikovat Susan. Hned jak Burrell Smith viděl Billovu ikonu, běžel za Susan a chtěl ji tak, i když pro ni neměl žádné skutečné použití. Prosil ji několik dní a navrhoval jí své nejlepší přátelství, než konečně svolila a on mohl zapózovat.

Susan udělal hromady portrétů, pro různé členy týmů, kteří chtěli být nesmrtelní v tisícovce teček. Susan na nich pracovala odpoledne, mluvila s nimi jak pózovali, zatímco ostatní členové týmů poslouchali. Na těchto sezeních se lidé v týmu hodně sblížili.

Susan Kare odešla z Apple koncem roku 1985, když následovala Steva Jobse do NeXTu. Podle Muzea Moderního Umění v New Yorku, Susan Kare je "první a vlivný počítačový ikonografik. Od roku 1983, Kare navrhla tisícovky ikon pro světové softwarové společnosti" Po té, co opustila NeXT, Kare navrhovala tlačítka, ikony a mnoho obrázků pro Windows 3.0, založila digitální designovou praxi v San Franciscu a je v současnosti kreativní ředitelkou společnosti Chumby.

Odkazy Hardware:

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License