30.11.1997: Apple vypouští souborový systém HFS Plus

Image doesn't exist
Foto: Gandalf

Hierarchický souborový systém (HFS) byl primárním souborovým systémem disku až do vypuštění Mac OS 8.1 v 19. ledna 1998, kdy Apple poprvé ukazuje HFS Plus (tedy rozšířenou verzi HFS souborového systému). 11. listopadu 2002 s vypuštěním Mac OS X 10.2.2 Apple přidává žurnálovací funkce (označuje systém jako HFSJ) k tomuto souborovému systému, což mu přidává na spolehlivosti.

HFS Plus je vylepšenou verzí HFS, která podporuje větší soubory (blokové adresy jsou nyní 32-bitové oproti 16-bitovým), používá Unicode (místo Mac OS Roman a několika dalších znakových sad). HFS Plus dovolují mít pojmenovány soubory až do délky 255 znaků v UTF-16. Alokační tabulka je v HFS Plus také 32-bitová, na rozdíl od 16-bitové u HFS. To byl významný omezující faktor u HFS, protože se tím disk mohl rozdělit pouze na 65 536 logických bloků, což u nárůstu diskových kapacit začal být problém. Souborový systém HFS Plus také začal podporovat hard link, což se později ukázalo klíčovou funkcí, pro Time Machine v Mac OS X 10.5.

Systém Mac OS X 10.3 přidal variantu HFSX, která vytváří souborový systém, který rozlišuje velká a malá písmena.

Systém Mac OS X 10.4 přidal podporu pro Inline Attribute Data records, což bylo součástí implementace minimálně od systému Mac OS X 10.0, ale vždy bylo označeno jako "rezervováno pro budoucí použití". Až do Mac OS X Serveru 10.4, HFS Plus podporoval pouze standardní unixová souborová práva, nicméně od 10.4 je zavedena podpora pro ACL, což umožňuje bohatší možnosti definování práv a je tak zcela kompatibilní s modely přístupových práv na jiných platformách jako Windows XP či Windows Server 2003.

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License