30.11.1983: Proč 1984 nebude vypadat jako 1984

Image doesn't exist
Foto: Gandalf

V americe právě probíhal superpohár. Málokdo si ještě pamatuje, kdo tenkrát vyhrál. Nejvíce se totiž začalo mluvit o reklamě 1984 a v ní představeném Macovi - atlet hází kladivo na obrazovku s Orwelovským vůdcem a tím garantuje svobodu masám.

Zatímco si všichni tuto reklamu pamatují, jen málo kdo ví, že tato reklama, často označovaná jako největší všech dob, se téměř nedostala na obrazovky. Ačkoliv Jobs, Sculley a Wozniak ji milovali, vedení Apple nebylo tak nadšené. Nakonec padlo rozhodnutí na Billa Campbella, který přehrál rozhodnutí na Sculleyho.

Billova sázka se vyplatila jako jackpot. Nejenže že získal okamžitou reakci, ale reklama se dostala z oblasti reklamy až do zpráv, takže se začala šířit zdarma. Reklama 1984 byla prvním příkladem toho, co John Sculley nazval "event marketing" a její úspěch se dosud nepodařilo překonat.

Ted Friedman v roce 2005 uvádí v Electric Dreams: Computers in American Culture:

Diváci superpoháru byly zavaleni přicházející reklamní akcí. Reklama získala zdarma publicitu v ceně miliónů dolarů. Novinové zpravodajství ji vysílala každou noc. Brzy byla ohodnocena jako mistrovská práce v reklamním průmyslu. Advertising Age ji ohodnotil jako reklamu desetiletí a stále se objevuje v seznamu nejvlivnějších reklam všech dob. To že tato reklama nebyla nikdy znovu vysílána společností Apple ji přidalo na atraktivnosti.

Ocenění

1984 - Grand Prix na 31. mezinárodním reklamním festivalu v Cannes
1984 - Cena Clio
1995 - Cena Clio - stěna slávy
1995 - Advertising Age - Největší reklama
1999 - TV Guide - Číslo jedna v největších reklamách všech dob
2003 - WFA - stěna slávy (jubilejní zlaté ocenění)
2007 - Nejlepší reklama superpoháru (v jeho 40ti leté historii)

Skoro se neví, že tato reklama nebyla doopravdy poprvé vysílána při superpoháru.

Odkazy Hardware:

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License