30.11.1969: Otevírá se Xerox PARC

Image doesn't exist
Foto: Gandalf

Xerox PARC byl otevřen 1. července 1970 jako divize společnosti Xerox Corp. Hlavní motivem investice do této divize bylo vytvoření prostoru pro vývoj nových technologií a čerstvých konceptů, které by vedly k budoucím produktům. Pokud se podíváme, co vše z tohoto projektu vzniklo (Ethernet, laserový tisk či grafické uživatelské rozhraní), první části plánu (vývoj nových technologií) bylo dosaženo.

Ve svých počátcích se však nedařilo přivést myšlenky do praxe a PARC byl kvůli tomu často kritizován. Na jeho myšlenkách tak mohli postavit práci jiní (včetně Apple). V dnešní době PARC má vlastní tým, který pracuje na ochraně svého intelektuálního vlastnictví. Reputace tohoto zařízení jako technologického inovátora však zůstává nadále neoddiskutovatelná. Podívejme se co vše zde bylo vymyšleno.

1971 - Proces laserového tisku

1972 - Objektově orientované programování pomocí Smalltalku

1973 - První pracovní stanice s grafickým uživatelským rozhraním a první WYSIWYG (What You See Is What You Get) editorem

1974 - Vyjmout a vložit, protokol pro práci s bitmapovými obrazy

1975 - GUI s ikonami, pop-up maneu a překrývacími okny

1980 - nevymazatelné magento-optické ukládací zařízení, později komercionalizované společností Optimem

1982 - PARC spouští první lokální síť na optických vláknech

1986 - První verze vícepaprskového laseru vedoucího k nové generaci vysokorychlostních, velmi přesných tiskových systémů

1987 - PARC vytváří 16-bit kódovací systém pro znaky národních abeced, které jsou později zapracovány do Unicode standardu

1988 - PARC představuje svou vizi další generace mobilních zařízení a představuje PARCTab a PARCPad

1992 - Specialisté v PARCU pomáhají navrhovat standardy, které se používají na internetu

2000 - PARC oznamuje elektronický papír jako tenký flexibilní displej a je založena společnost Gyricon, která má displej komercionalizovat

2002 - PARC se odděluje od Xeroxu a nadále funguje jako samostatná společnost

Dnes se PARC zaměřuje na několik technologických oblastí od hledání cest pro redukci spotřeby energie v data centrech až po sítě zaměřené okolo obsahu, které usnadňují přenos jakéhokoliv obsahu přes Internet kvůli úspoře času a přenosové rychlosti.

Palo Alto research Center se zapsalo zlatým písmem do historie počítačů. Kromě již známého výletu a využití grafického uživatelského rozhraní v Apple to bylo také působiště mnoha lidí, kteří se pak rozprchli do řady jiných společností zejména jako jejich ředitelé.

Vzpomeňme na A.R. Smithe a Eda Catmulla, kteří zakládali PIXAR, Geschke a Warnocka zakládajícího Adobe, Erica Schmidta zakládajícího Google. U Apple zazářil z PARCu Alan Kay, Bruce Horn, Bertrand Serlet a v neposlední řadě také Jef Raskin, který zde chvíli pobýval kvůli práci zaměřené na umělou inteligenci.

Je zajímavé, že se myšlenky z PARCU nepodařilo Xeroxu zpeněžit, místo toho je zpeněžili jiní. S nadsázkou lze říci, že PARC byl takový Jára Cimrman počítačového věku. Osobně se domnívám, že myšlenka že by Apple přímo okopíroval grafické uživatelské rozhraní z PARCu přímo bez protihodnoty není zcela oprávněná. Apple za to, že se pomohl na tyto myšlenky podívat zaplatit miliónem akcií Apple, které v té době ještě nebyly obchodovatelné.

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License