1941: Narodil se Michael Spindler

Image doesn't exist
Foto: Gandalf

Michael Spindler (s přezdívkou "the Diesel", kvůli jeho velkému pracovnímu nasazení) byl CEO Apple od roku 1993 do 1996, než je jej nahradil Gil Amelio.

Do Apple přišel v roce 1980, kdy postupoval z řad Apple European operation jako President Apple Europe a byl vybrán CEO po té, co John Sculley byl sesazen z této pozice v červnu 1993. Spindler dohlížel na několik úspěšných projektů, jako zavedení PowerPC, ale také na velká selhání jako Newton a operační systém Copland. Jeho největším úspěchem, zatímco šéfoval Evropě byl KanjiTalk a raketový nárůst prodeje Maců v Japonsku. Japonsko velmi pomalu přicházelo na chuť počítačům, protože nebyly schopné pracovat s japonskými znaky (Kanji). Uživatelé museli psát pomocí latinky, foneticky vypisovat slova a ztráceli se mezi homonymy.

Spindler poznal, že Macintosh může být schopen zobrazit a zpracovávat Kanji znaky a zakoupil pro Apple práva na písma Kanji a implementoval je na Macu 512K. Písmo bylo doplněno sofistikovaným systém pro psaní, který používal predikci slov a měnil latinskou verzi na skutečné Kanji zanky. Software byl nazván KanjiTalk a učinil tak z Apple jednou ze dvou firem, které dodávaly počítače s Kanji.

Mezi prvními věcmi, které udělal po svém zvolení jako CEO Apple bylo, že propustil 2 500 lidí - téměř 15 % zaměstnanců a společnost byla totálně restrukturovaná. Veškerý vývoj nebyl rozdělený do jednoho oddělení, ale podle trhu. Jediným pozůstatkem starého Apple byl AppleSoft, který měl na starosti vývoj operačního systému. To zploštilo strukturu a eliminovalo možné hrozby od kohokoliv, kdo by vedl vývoj produktů, prakticky nejsilnější divizi v Apple.

Hlavní myšlenka za tímto postupem byla správná. Apple se stále zvětšoval a byl největším výrobcem počítačů na světě podle podílu na trhu, ale Spindler pochopil, že Apple si tuto pozici neudrží dlouho - hlavně s novou cenou válkou mezi Compaqem a Packard Bellem, které redukovaly ceny téměř o 20 %.

Spindler rozhodl, že Apple bude schopen konkurovat pouze na několika klíčových trzích a neměl by investovat do ostatních. SoHo, školství a domácnost byly trhy, které Spindler zamýšlel ponechat a obětoval enterprise trh.

Dalším velkým problémem pro Apple byl výzkum a vývoj. Systém byl rozbitý, Apple utrácel na jeho vývoji více než Microsoft, avšak bez návratu. Projekt Pink, který měl Maca zachránit dýchal z posledních sil. Newton na trhu selhal a Systém 7 byl pomalý a nestabilní.

Spindler, který při restrukturalizaci utratil 198,6 miliónů dolarů a dostal společnost do čtvrtletní ztráty 10 mil., začal rušit benefity. Chladící zásobníky na vodu byly z budovy odstraněny (ačkoliv se pak po žádostech zaměstnanců nakonec vrátily), cafeterie začala účtovat peníze za jídlo, zaměstnanecké fitness centra začala účtovat 2 dolary týdně. Nejvíce devastujícím pro morálku zaměstnanců bylo však zrušení bonusů a zvyšování mezd. Softwarová skupina Apple obdržela několik oznámení o bombě, zaměstnanci v celé společnosti si instalovali screen saver se jménem Spindleruv seznam s odkazy na ty, které propustil. Díky kauze, kdy sekretářka Eisenstat žalovala Apple, byly zjištěny některé detaily o tom, jak Spindler zradil Sculleyho. Ačkoliv žaloba skončila dohodou, zaměstnanci chování Spindlerovi nikdy neodpustili.

Spindler chtěl pokračovat ve Sculleyho strategii rozšíření Apple. To jej vedlo k myšlence klonů (které navrhoval Bill Gates už v roce 1985). Bohužel, jak všichni víme, tuto myšlenku se nepodařilo prosadit - ačkoliv počítače Apple měly být high-end verzí, oproti klonům začaly být příliš drahé, což se také podepsalo na ziscích Apple.

Začal také s diskuzí o odprodeji společnosti s IBM, Sunem a Philipsem. Právě neúspěšná jednání o odkup společnosti nastartovala jmenování Gila Amelia

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License