30.11.1976: Apple přichází s duhovým logem

Image doesn't exist
Foto: Gandalf

Zcela první logo, které používal Apple nakreslil Ronald Wayne v roce 1976. Mělo symbolizovat Issaca Newtona, sedícího pod jabloní a celý výjev byl ovinut stuhou s nápise Apple Computer co. Bylo inspirováno myšlenkou Williama Wordswortha (anglický romantický básník) "Newton ... mysl která bude navždy plout podivnými moři myšlenek".

Toto logo okamžitě změněno s příchodem počítače Apple II. Rob Janoff, který přišel s vícebarevným nakousnutým jablkem, na které bylo odkazováno jako na "duhové jablíčko" tím chtěl vyzdvihnout objev gravitace (jablkem) a separaci světla (barvy), kterou provedl Sir Isaac Newton. Pravděpodobně chtěl také odkázat na "ovoce ze stromu poznání" v příběhu Adama a Evy. Dokonce i Macintosh odkazuje na odrůdu Apple.

Objevují se také spekulace o skutečném významu loga Apple. Někteří věří, že duhové logo Apple bylo použito kvůli zdůraznění barevných schopností počítače Apple II. Další jej považují za poctu Alanovi Turingovi, otci moderních počítačů, který spáchal sebevraždu kyanidem obohaceným jablkem. (Byl to Brit, který byl obviněn z homosexuality, což prý byl, a aby se vyhnul vězení, spáchal sebevraždu). Barevné proužku jsou tak prý přiznáním homosexuality. Další teorie mluví o chybějícím kousku, který je odkazem na pád člověka, reprezentující přijmutí znalostí.

Osobně mi připadne nejhezčí myšlenka, která přišla se slovní hříčkou. Jednotka počítačové informace 1 bit se spojuje do 8 bitů, které tvoří jeden byte. Byte má v angličtině stejný význam jako kousnutí.

Tyto teorie však ve svých rozhovorech odmítá sám Rob Janoff, který říká, že proužky byly v logu, protože se jednalo o designový trend té doby, ukousnutý kousek zde byl hlavně kvůli tomu, aby si jablko nikdo nespletl s rajčetem nebo jiným ovocem.

Rob Janoff také prozradil některé detaily o zakázce, kterou studio ve kterém pracoval získalo začátkem roku 1977. Jediná instrukce, kterou dostal od Steva Jobse, bylo "hlavně aby to nebylo roztomilé". Pak následovala řada dalších zakázek. Nejdříve logo, pak úvodní reklama, prodejní letáky na další uvedení nového stroje.

Rob se domnívá, že Steve již v té době velmi dobře chápal, že logo, které do té doby používali/nepoužívali nelze použít, pokud to myslí s Apple II opravdu vážně.

Logo bylo částečně ovlivněno hippies kulturou. Jak Rob, tak Steve pochází ze stejného místa. Ale hlavně se mělo jednat o to, že Apple II byl první osobní počítač, který mohl reprodukovat barevný obraz na monitoru. Takž reprezentuje barevné proužky na obrazovce. Také je to pokus o to, zpřístupnit logo každému, zejména mladým lidem, protože Steve chtěl počítače dostat do škol.

Idea barevných proužků však nebyla přijata jednomyslně. Stevovi se myšlenka líbila, protože měl rád věci, které se nedaly zaškatulkovat. Dnes to již není tak převratná myšlenka, ale tenkrát bylo vše jinak. I v agentuře, ve které Rob pracoval měl oponenty. Ti argumentovali proti Robovi na stejné prezentaci, kde Rob ukazovali práci Stevovi. Měli komentáře, že pokud společnost půjde kupředu a udělá si tiskové materiály v předstihu, zkrachuje před tím, než začne vydělávat.

Stevovi se ale logo líbilo od začátku. Je to docela citlivý muž, jak jsem později zjistil a měl rád jedinečnost. Rob také přiznává, že se trochu bál myšlenky, že by počítače měly přijít do domácností. Tehdy byly určeny počítače zejména pro velké firmy, které jsou velmi technické, citlivé atd. Většina počítačových produktů v té době měly hodně technické názvy. TRS-80 atd. Takže jméno Apple bylo zlaté, protože se jednalo o základní a netechnický prvek a navíc s barvami, které byly velmi důležité.

Odkazy z událostí:

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License