30.11.1984: Lotus začíná prodávat Lotus Jazz

Image doesn't exist
Foto: Gandalf

Po dvou měsících zpoždění, Lotus zahájil prodej svého balíku Lotus Jazz. V této době ještě netuší, že se jedná o 4. nejhorší softwarovou katastrofu (Podle hodnocení PC magazínu). Mělo se jednat o pokračování programu Lotus 1-2-3, což byl v té době největší softwarový titul na PC. Společnost Lotus byla tehdy větší než Microsoft. Jazz se prodával za 595 dolarů, což sklidilo nejvíce kritiky. Ale podívejme se, na tento produkt podrobněji.

Popularita softwarového balíku Lotus Jazz stoupala jen díky tomu, že byl s velkým halasem oznamován. Na stránkách dvorak.org se objevil zajímavý článek, který rozebírá bod po bodu, co bylo špatně. MacUSER Magazín v roce 1985 to shrnuje slovy, že "Jediný problém s Lotus Jazz je Lotus.". Ale podívejme se co Lotus vyvedl:

  1. Nastavil příliš vysokou cenu. Cena 595 dolarů, dokonce i nejnižší cena 375 dolarů, která se objevila na ulicích byla příliš velká, aby si jej Macovští uživatelé koupili. Nezapomeňte, že si již koupili "drahý" počítač.
  2. Chráněné diskety proti kopírování. Nemožnost zálohovat důležitý a drahý program bylo více, než mohli uživatelé unést. Na rozdíl od Jazzu, 1-2-3 používal jednoduchý mechanismus ochrany proti kopírování.
  3. Místo aby balík pojmenovali 1-2-3 pro Maca, dostali v Lotus nápad jej odlišit nesmyslným jménem.
  4. Produkt měl mizerné schopnosti exportu/importu dat a předpokládal, že všichni uživatelé budou chtít exportovat data pouze pro uživatele Jazzu.
  5. Lotus vypustil hloupou reklamu ukazující tancující manažery "jazzing it up". Tato asociace byla velmi špatně přijata.
  6. Je těžké si představit, že Lotus ani nezadal reklamu to časopisu MacUser, okolo kterého se koncentrovali všichni, kdo měli možnost koupit Maca, nebo jeho koupi ovlivnit.
  7. Vše pak vyvrcholilo koncentrací marketingového oddělení, které se soustředilo na úžasné balení tohoto softwarového balíku. Originální krabice s obsahem, který zahrnoval i krabičku na diskety do kapsy, je sběratelským artefaktem.

Když se uklidnilo haló okolo nového produktu, Lotus prodal okolo 20 000 kopií Jazzu. Microsoft při uvedení Excelu prodal 200 000 kopií svého programu. Podle Wikipedie se v prvním měsíci prodalo 62 000 kopí, následující měsíc se 64 000 kopií vrátilo zpět.

Ačkoliv dnes ještě možná existuje pár uživatelů Jazzu, kteří si prý nemohli vynachválit generátor zpráv, HotView funkce (pro dynamické změny mezi soubory uvnitř programu), rychlost která byl nesrovnatelná s Excelem či Wordem. John C. Dvorak je však považuje za skrblíky, kteří nechtějí přiznat špatně investovaných 595 dolarů.

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License