30.11.2009: AirPrint

Image doesn't exist
Foto: Gandalf

V září 2010 Apple oznamuje betaverzi bezdrátového tisku pro iPad, iPhone a iPod touch. V této době je tato technologie přístupná pouze pro vývojáře a členy iOS developer programu. Apple také oznamuje, že AirPrint bude k dispozici zdarma v systému iOS 4.2, který se má objevit v listopadu 2010.

AirPrint umí nalézt tiskárny na lokální síti a vytisknout text, fotografie a grafiku bezdrátově přes Wifi bez nutnosti instalovat ovladače nebo stahovat software. Současné a budoucí tiskárny HP ePrint, bude prvními tiskárnami, které budou podporovat tisk přímo z iOS zařízení.

"AirPrint je silná nová tisková technologie, která odpovídá jednoduchosti iOS - žádné nastavování, žádná konfigurace, žádné ovladače pro tiskárny a žádný software nutný pro stažení," oznamoval Philip Schiller, Starší vice president Apple pro celosvětový marketing. "iPad, iPhone a iPod touch uživatelé mohou jednoduše vytisknout své dokumenty nebo fotografie bezdrátově na HP tiskárnách ePrint nebo na tiskárnách sdílených na Macovi nebo PC."

Vyomesh Joshi, HP exekutive vice president skupiny pro Imaging a Printing v HP dále říká: "Jsme velmi potěšeni prací s Apple na podpoře AirPrintu pro naše tiskárny ePrint, abychom je mohli nabídnout ještě před vánočními svátky. To umožní našim zákazníkům, aby tiskli odkudkoliv, kdekoliv, což je klíčová priorita pro HP. iPad, iPhone a iPod touch zákazníci budou milovat jednoduchý způsob tisku v naší široké nabídce ePrint tiskáren a vytváření velmi kvalitních výtisků v okamžiku."

AirPrint je navržen pro podporu široké řady tiskáren od levných inkoustových až po kancelářské laserové. iOS 4.2 pak může tisknout na tiskárny sdílené přes Maca nebo PC. iOS 4.2 kompatibilní tiskárny zahrnují tiskárny HP Photosmart, Officejet, Officejet Pro a LaserJet Pro řady ePrint. Podle TUAW je nejlevnější tiskárnou, kompatibilní s AirPrintem HP Envy 100 e-All-in-One s cenou 249 dolarů. Nejdražší je pak Photosmart eStation s cenou 399 dolarů (ta však nebude příliš populární mezi uživateli iPadu, protože se dodává se 7" android tabletem. Pro kancelář jsou určeny tiskárny OfficeJet Pro 8500A e-All in-One, které dostanete podle výbavy od 229 dolarů.

O několik měsíců později Apple k velkému překvapení vydává Mac OS X 10.6.5 bez podpory AirPrintu, který byl z tohoto vydání na poslední chvíli odstraněn, kvůli údajně velkým problémů s výkonem a stabilitou. Existuje hack, který tuto potlačenou funkci zprovozňuje, nicméně existuje i elegantnější řešení pomocí aplikace FingerPrint.

FingerPrint je shareware aplikace v ceně 7,99 dolarů (7 denní provoz zdarma), která umožňuje zasdílet i starší tiskárny a umožní tak tisk na zařízeních s iOS 4.2. Navíc podle všeho AirPrint není kompatibilní se všemi tiskárnami. FingerPrint dokáže tisknout i na některé z tiskáren, na kterých to AirPrint neumí.

Další již málo publikované vlastnosti AirPrintu:

  • Tisk je k dispozici pouze u iOS zařízení, které podporují multitasking. To znamená, že iPhone 3G nebude moci tisknout
  • Více aplikací může odeslat několik tiskových úloh, ty pak skončí ve frontě Print Center
  • iOS zařízení má pouze jednu frontu pro všechny tiskové úlohy, nezáleží na tom ze které aplikace nebo na kterou tiskárnu tisknete
  • Tisknout přes Maca, lze s beta verzí Mac OS X 10.6.5 nebo s finální verzí Mac OS X 10.6.5 s hackem
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License