Nevím jak vám osobně, ale mně se aplikace Mail zdá nevyspělá. Umí slušně pracovat s poštou, ale to je tak vše. Navíc vzhledem k tomu, že se střídám mezi několika počítačí, je pro mne aplikace Mail spíše nepoužitelná, proto raději využívám webmail. Ale objevil se zajímavý dotaz, jak zrušit zobrazení příloh v těle emailu, což i mně připadá jako odporná funkce.
Dotaz byl zodpovězen hned vzápětí, nicméně mne napadlo podívat se na tuto problematiku trochu více zeširoka. Abych byl konkrétní následující informace se týkají pouze aplikace Mail 2.0 a vyšší.
Již zmiňovaná ikonizace příloh v Mailu je možná rozšířením Mail Attachements Iconizer pocházejícího z dílny Loki Software. Trochu smutná zpráva je, že se jedná o shareware za 6 dolarů. Pro úplnost je možné ještě upozornit, že každá přiloha má v kontextové nabídce (zobrazuje se po stisknutí klávesy kontrol a klepnutím na přílohu) volbu "View as icon" (Zobrazit jako ikonu). Není to však trvalé řešení a musí se to provádět u každé přílohy zvlášť.
Dalším vylepšením Mailové aplikace je nástroj MailEnhancer, který je pro změnu freeware. Malá aplikace, která významně pozmění Mail drobnými změnami. Jedná se zejména o: Zobrazení stavu, co Mail dělá při manuální kontrole emailů, Zobrazení stavového dialogového okna při manuální kontrole emailů, Zobrazení skutečného množství nepřečtených zpráv u ikonky v doku a nikoliv jen nepřečtených zpráv v inboxu a automatická oprava podpisu tak, aby seděla z odesílací adresou. Všechny tyto volby lze zapnout či vypnout v předvolbách.
Jestli se vám více líbily ikony předcházející verze Mailové aplikace, zcela jistě se vám budou líbit Mailstamps, které vám umístí starší ikonky do nové aplikace. Nicméně je tam u ní jeden problém s tlačíktem Junks (spam) který mění maily ze stavu not-junk do Junk ale ne naopak. (Alespoň ve verzi 2.1)
Pokud se vám nelíbí jakým způsobem dostáváte informace o nových zprávách, existuje několik možností jak to vylepšit. Můžete kompletně upravit systém zpráv tím, že si nainstalujete aplikace Growl, což je takový pomocníček umožňující aplikacím, které podporují tento systém zobrazovat zprávý poněkud drastičtějším způsobem než například poskakováním ikony. Aby s tímto systémem komunikovala i aplikace Mail, je třeba nainstalovat GrowlMail a nastavit si jaký typ zpráv se má zobrazovat.
Samotný Mail nabízí také kryptografické funkce, které však běžně příliš nepublikuje. Největším kamarádem je s protokolem S/MIME, který se mně osobně líbí mnohem více než běžné PGP, čistě z osobních důvodů. Zatímco text kódovaným přes S/MIME poznáte od běžného jen tím, že se vám zobrazuje zámek u mailu, u PGP uvidíte spustu textu oznamujícího že následující text je kódován PGP. Pokud však PGP preferujete, doporučuji si nainstalovat extenzi GPG Mail, která vám šifrování obstará. Šifrování obecně a jeho nastavování je téma na další článek a pokud o něj bude zájem rád jej napíši.
Stránky První Mac nabízí seznam rozšíření pro aplikaci Mail se stručným popisem těchto rozšíření, ty které mne zaujaly nejvíce jsem již zmínil.