Po letech nám dosloužila stará (CRT) televize Thompson, budiž mu CRT nebe lehké. Nezbylo než se podívat po některé z novějších typů televizí. Plazma televizory jsme zavrhli, protože příliš nevydrží. LCD Televizory mi připadly trochu zastaralé, takže volba skončila u LED televizorů. Pravda od klasických LCD se liší jen podsvícením, ale řekněme, že jsme se zachovali ekologicky a už do toho více nerýpejme.
Konkurz na televizi naší domácnosti nakonec vyhrála televize Samsung UE32C6000, hlavními parametry byly aby uhlopříčka byla okolo 75 cm, byla už HD, když je to tak in.:-) a dalo se na ni koukat a připojit k našemu panasonic rekordéru (Nakonec jsme zjistili, že ovladač k rekordéru nám bude fungovat i na televizi).
Musím říci, že televize příjemně překvapila: po letech sledování obrazu televize na klasickém CRT displeji, jsme zaznamenali velmi významné změny k lepšímu v kvalitě obrazu. Když jsem se pak podíval na porty, tak jsem si všiml pár zajímavostí, které jsem před koupí neřešil:
1. HDMI je standardem, takže není žádné překvapení, že je podporováno a propojení s Panasonicem proběhlo bez problémů
2. K USB portům televize je možné připojit USB disk/flashku s formáty FAT16,FAT32 a NTFS. Bohužel, když máte na flash disku soubor větší než 2 GB (u NTFS formátu), televize přehraje jen tu 2 GB část. Na druhou stranu, hezky si poradí s titulky.
3. Televize má ethernet port, takže je možné ji připojit k internetu. Zde se však omezuje pouze na podporu DLNA protokolu a možnosti připojit k televizi mobilní telefon (od samsungu pochopitelně). Teprve novější modely umožňují zobrazovat www stránky.
A nyní se dostaneme k té zajímavější části. Interakce s Macem. Asi je zřejmé, že pokud naformátujete flash disk formátem FAT32 a přesunete soubory na tento flash disk, pak jej můžete vzít a přehrát na televizi. Jenom drobná poznámka. Lev, stejně jako všechny Mac OS X před tím, stále nepodporuje NTFS pro zápis. Pouze pro čtení.
Pochopitelně je možné také připojit výstup DVI na HDMI vstup, případně u nových Maců mini rovnou propojit HDMI výstupy. Ale to je trochu nepraktické řešení, pokud máte počítač v druhé místnosti nebo na druhém konci místnosti.
Elegantnější řešení se jmenuje DLNA. Jedná se o protokol, který umožňuje televizi se připojit k serveru a odebírat si od něj film a to i v HD kvalitě. Sympatické je, že si film/hudbu/obraz nevybíráte přes počítač, ale přes ovladač televize. Pochopitelně k tomuto účelu potřebujete 1 Gbps ethernet (Wifi vám asi vyhovovat nebude (kvůli rychlosti), přestože to televize může umět taky = po doinstalování wifi modulu). Samsung takovou aplikaci nabízí, ale pouze pro Windows. Někteří ji tak proto provozují pod emulátorem. Existují však také Macoví klienti. Bohužel jejich kvalita je rozdílná.
Ze všech testovaných DLNA serverů měl nejpříjemnější běh. Bohužel verze, kterou jsem zkoušel nepoznala typ televize. Možná právě z tohoto důvodu nebyla schopna streamovat .mkv soubory televizi (k mkv formátu jen jedna poznámka. Televize jej sice zná, ale přehraje jen první zvukovou stopu a titulky ignoruje. Nemůžete tedy změnit jazyk), která je normálně umí. Nebyl také schopen zobrazit u filmů titulky.
Možná skvělý DLNA server, nicméně vyžaduje kompilaci a instalaci macports. Vzhledem ke stavu macports na Lionovi, jsem od testování tohoto softwaru raději upustil.
Jednoznačně plus za grafické rozhraní. Primárně je tento software určen jako software pro spouštění filmů, takže jako DLNA server se mi moc neosvědčil. V podstatě jsem sice byl schopen nastavit tento program jako server pro televizi a televize jej poznala avšak při volbě souboru v televizi, televize přestala odpovídat. Opět může být chyba na mé straně, ale nechtělo se mi to příliš řešit.
Komerční aplikace, kterou se její vývojáři rozhodli již dále nevyvíjet a tak ji uvolnili zdarma. Ačkoliv aplikace vypadá sympaticky, mě s televizí nefungovala.
Další komerční aplikace, nyní však již plně podporovaná. Bohužel se však s mým Samsungem neshodla. Přestože má řadu sympatických funkcí, jako například možnost nechat si zobrazit na televizoru fotky z iPhota, LightRoomu či přehrát hudbu z iTunes, opět se mi ji nepodařilo rozchodit.
V tuto chvíli je to můj favorit. Nemá problém s rozpoznáním televize Samsung, umí streamovat .mkv soubory a dokonce umí za běhu konvertovat formát, pokud je to zapotřebí - prý, nebyl jsem schopen poznat jestli to někdy udělal. Trochu problematické je nastavení, protože aplikace samotná funguje na principu klient server. Máte tedy dvě aplikace (psané v Javě), kde jedna funguje jako vlastní DLNA server a druhá je konzole, sloužící k nastavení DLNA serveru.
Během testování jsem si všiml, že Lion má obrovské problémy se síťovou infrastrukturou. Několikrát se mi stalo, že film spadl uprostřed přehrávání, protože se Serviio zaseklo. Po bližší analýze jsem zjistil, že se Serviio zaseklo, protože ztratilo spojení se sítí, přestože se na počítači jinak nic nedělo. Jen jsem nastavil sdílení internetu z wifi do ethernetu ve kterém byla připojení televize. Po vypnutí sdílení vše začalo fungovat.