Jako každé zařízení se i disk občas porouchá. Je to sice smutné, ale je to tak. To je také důvod, proč Apple přišel s Time Machine. Time machine má zajistit, že data, která máte ve svém počítači nepřijdete. V některých případech však nemusí být problém přímo s fyzickým diskem, případně disk není zcela mimo provoz, pouze se stalo, že část dat na disku přestala být čitelných a operační systém si s tím už neví rady. V takových případech přichází na řadu nástroje, které umožňují, řekněme "softwarovou" opravu disku. Tyto nástroje spočívají v tom, že "znají" přibližnou strukturu toho, jak mají na data na disku vypadat a podle tohoto klíče se snaží data obnovit. Tak se na ně podívejme:
Diskové nástroje - Operační systém OS X, zejména pokud jej máte v některé z pozdějších verzích má tzv. žurnálový souborový systém. Ten zajišťuje podstatně vyšší stabilitu dat disku a jen velmi vzácně dochází k poškození dat s tímto žurnálovým souborovým systémem. Pokud k němu náhodou dojde, Diskové nástroje jsou zpravidla prvním nástrojem, pro který šáhnete. Nejen proto, že je součástí instalace operačního systému, ale umožní první pomoc. Pokud nezafunguje, je na čase přejít k drastičtějším řešením v podobě komerčního software pro záchranu disku.
Disk Drill - software se soustředí primárně na záchranu dat, dokáže udělat ze selhávajícího disku DMG, který může být analyzován. K dispozici je zdarma demo, které neumí zachraňovat data, ale ukáže vám, co by mohl eventuálně zachránit. Základní, plně funkční verze pak umí pracovat i s paměťovými karty z fotoaparátů s formáty FAT/NTFS, kromě standardních HFS/HFS+ u Maca. Cena PRO verze: 89 dolarů.
Data Rescue - software se nesoustředí na opravu vlastního disku, spíše se snaží zachránit vaše data a disk pak opravíte jednoduše přeformátováním a překopírováním zachráněných dat. Podle svých slov je Data Rescue používáno mnoha službami, které se zabývají obnovou dat, policí i armádou (vše v USA). Data Rescue nabízí také obnovu již smazaných dat a naznačuje, že by měl umět obnovit data i z přeformátovaného disku. Dosahujete toho skenováním dat na disku a zjištováním, zda data odpovídají vzorci nějakého typu souboru (pdf, jpeg, doc atp). Cena: 99 dolarů.
Drive Genius - je trochu složitější nástroj, který umí kontrolovat a opravit adresářové struktury disku. Může být také použit pro přestavění adresářové struktury na poškozených discích. Má fungovat lépe než Applovské diskové nástroje. Jako téměř každý software tohoto typu funguje tak, že analyzuje fyzický obsah disku a pak kontroluje zda odpovídá tomu, co tvrdí adresářová struktura, pokud ne, vytvoří novou adresářovou strukturu, které odpovídá tomu, co našel při předešlé analýze na disku. Cena: 99 dolarů.
TechTool Pro - Jedná se o nejkomplexnějších nástroj, který je schopen diagnostikovat závady nejen pevného disku, ale celého počítače. Diagnostika zahrnuje procesor, paměť i video hardware. Původně byl software vyvinut pouze pro diagnostikcé účely, opravy disků byly přidány později. Viděl jsem verzi 3 (dnes je k dispozici verze 6). Co se týče diagnostiky, byl úžasný, s opravami disku si ale moc rady nevěděl, to se mohlo v nových verzích změnit, naštěstí jsem nemusel hodně dlouho hledat software pro záchranu dat. Cena: 99,99 dolarů.
DiskWarrior - software, který se chlubí oceněními z MacWorldu jako Editors Choice Award nebo pěti myškami z Macworld magazínu toho umí opravdu hodně. Na rozdíl od běžných programů na opravu pracuje trochu jinak. Běžný program se snaží opravit vadný adresář, DiskWarior místo toho na disku vytvoří adresář nový, do kterého se snaží překopírovat původní adresář. Díky tomuto přístupu je DiskWariror často úspěšný i tam, kde jiné nástroje selhávají. Není bez zajímavosti, že DiskWarrior dokáže optimalizovat adresářová data, což zlepšuje výkon Spotlightu či Finderu. Technická podpora prý dokáže obnovit váš disk i vzdáleně. Cena: 99,95 dolarů.
Pokud momentálně čelíte problému, kdy se snažíte zachránit data ze svého disku, je dobré zvážit bezpečný postup.
1. Jestli si svých dat opravdu vážíte, bude nejlepší překopírovat data na jiný disk. Jestliže nemáte k dispozici jiný disk, zkuste data uložit alespoň do .img nebo .dmg formátu. K tomu vám může dopomoci aplikace dd, která je součástí operačního systému OS X. Příkaz který překopíruje disk01 na disk02 vypadá takto:
dd bs=512 if=/dev/rdisk01 of=/dev/rdisk02 conv=noerror,sync
případně, pokud chcete vytvořit .dmg:
dd bs=512 if=/dev/rdisk01 of=/home/user/rdisk01.dmg conv=noerror,sync
Příkaz je zde uveden pro inspiraci, blížší informace dostanete v manuálových stránkách programu dd nebo třeba u Mac OS X Hints. Výhod tohoto typu řešení je několik. dd je program v každém linuxu, a bude fungovat stejně jak pod Linuxem nebo obecně Unixem, tak pod OS X. DD nesleduje formát disku, takže vám překopíruje cokoliv. Díky parametru noerror, bude ignorovat hlášení disku o chybě a bude pokračovat ve čtení všeho, co zvládne. DD je navíc nedestruktivní, takže pokud nepoplete příkaz, s vašimi daty na původním disku se nic nestane. Nevýhodou je doba, kterou to bude trvat zachránit 2TB disk nebude žádná legrace.
2. Jestliže již máte kopii vašeho špatného disku, můžete se snažit opravovat kopii místo originálu a dát tak šanci programům, které mění data na disku. Jakákoliv změna na disku, který je ve špatném stavu totiž může znamenat konec fungování tohoto disku. Pokud věříte, že disk, který fungoval 6 let bez problémů opravíte jednoduše nějakým softwarem a pak vám bude fungovat dalších 6 let, pak mám pro Vás na prodej Karlův most. Jestliže vám disk dělá takové problém, je určité riziko vkládat do něj důvěru. Riziko se pochopitelně zvětšuje s věkem disku. Je na uživateli posoudit, zda se vyplatí "opravovat" starý disk místo aby si koupil nový, na který si data překopíruje. Doporučeným postupem bývá zkoušet programy postupně, pokud možno nejdříve ty nejméně destruktivní, až po ty nebezpečné. Mně osobně se osvědčilo vyzkoušet nejdříve Diskové nástroje pouze v testovacím režimu. Podle chování disku lze pak přistoupit k opravě disku v diskových nástrojích. Jestliže selžou, zkusit Drive Genus, Techtool Pro. Pokud selžou, tak pomocí Data Rescue či Disk Drill zachránit data. Program DiskWarrior se často používá jako nástroj poslední záchrany. Pokud se ani jemu nepodaří data zachránit, zbývá jen disku vystrojit funus a doufat, že se dostane do křemíkového nebe.
3. Pokud jste opravdu dle kroku 1. vytvořili kopii disku a pracovali pak pouze na ní a i přesto nástroje v kroku 2. nepomohly. Můžete zkusit štěstí s technickou podporu DiskWarioru či Data Rescue, případně poslat disk na záchranu do nějaké specializované firmy např. záchrana dat. Tam si občas budou vědět rady i s fyzicky mrtvým diskem jednoduše tak, že vyndají z vašeho disku mrtvou elektroniku a nahradí ji elektronikou z živého disku, tím disk zprovozní a data vám překopírují na jiný disk či médium.