Malé novinky o velkých věcech

Síť
Foto: Apple
Poslat odkaz Na internetu téměř anonymně na facebook Poslat odkaz Na internetu téměř anonymně na twitter

Zdaleka ne všichni uživatelé internetu mají povědomí o tom, že anonymita na internetu je velmi zdánlivá. Z IP adresy lze vyčíst minimálně stát ze kterého se připojujete, velmi často konkrétní město ve kterém jste. Váš internetový prohlížeč je často schopen o vás prozradit další informace, včetně používaného operačního systému atp. Některé informace lze utajit u některých zcela zakázat jejich šíření.

Začneme s tím nejjednodušším, k čemu nepotřebujeme prostředky třetích stran.

Váš internetových prohlížeč

Osobně nejsem zastáncem paranoidního nastavení www prohlížeče a rušení povolení cookie. Inteligentní servery jsou stejně schopny tyto informace sdílet jinými metodami a navíc bez cookie vám mnohé stránky nebudou fungovat. Důležitější je podle mne nastavení informací, které prohlížeč odesílá aniž o tom víte. Mezi tyto informace patří název a verze prohlížeče a operační systém. Safari bohužel v tomto ohledu trochu zaostává a nenašel jsem žádnou extenzi,která by umožnila skrýt informaci o tom, co za systém používáte. Něco málo nabízí debug menu, které zapnete pouze přes terminálový řádek příkazem.

defaults write com.apple.Safari IncludeDebugMenu 1

Safari musí být pochopitelně vypnuté

Mnohem líp je na tom FireFox, který těchto extenzí nabízí celou řadu. Mě osobně se nejlépe osvědčily dvě: User Agent Switcher a Stealther

Zatímco User Agent Switcher umožňuji podvrhnout web serveru jakékoliv jméno prohlížeče (což se používá zejména tam, kde autoři zakazují vstup jinému prohlížeči než Internet Explorer) Stealther je extenze, která napodobuje funkci Safari umožňující privátní prohlížení stránek. Pokud tedy nechcete aby zůstávaly stopy například návštěvě bankovního účtu, je ideální používat tyto privátní funkce

Proxy servery

Wikipedie o nich píše: "Proxy server je server počítačové sítě, který umožňuje klientům nepřímé připojení k jinému serveru. Proxy server funguje jako prostředník mezi klientem a cílovým serverem, překládá klientské požadavky a vůči cílovému serveru vystupuje jako klient. Přijatou odpověď následně odesílá zpět na klienta. Může se jednat jak o specializovaný hardware, tak o software."

Je zřejmé, že pokud budete využívat proxy serverů, ztížíte tak svou identifikaci při běžném prohlížení www stránek. Proxy server lze však obecně použít na jakýkoliv protokol. Vše závisí od konkrétně využitém nástroji.

Lupa svého času provedla srovnání anonymních proxy serverů, umožňující zamaskovat vaši IP adresu. Doporučuji přečíst si článek na Lupě, který se tématu věnoval podrobněji. Proxy serverů lze pak využít:

  • Přímo jejich nastavením v systémových předvolbách
  • Pomocí aplikací, které provádí jejich časté změny
  • Pomocí www stránek, které převádí anonymní dotazy

Při využívání těchto způsobů připojení je však nutné si uvědomit, že ani tehdy není váš pohyb neregistrovatelný. Jen jste si vytvořili něco, čemu by se dalo říkat 1. ochrané pásmo. Nikdy totiž nevíte, jestli si daný proxy server neukládá informace o vašich přístupech, nehledě na to že může odposlouchávat vaše informace pokud při komunikaci s www serverem nepoužíváte šifrované spojení.

Pokud hledáte seznam anonymních proxy serverů, může vám pomoci tento aktualizovaný seznam, či tento seznam.

Pro Maca jsem našel několik aplikací, které mohou pomoci v zajištění anonymity.

  • JAP / JonDo - což je aplikace napsaná v Javě a skrývající uživatelskou IP adresu pomocí věřejných proxy serverů
  • Proxifier - což je aplikace umožňující zapojit více proxy serverů do spojení mezi vámi a cílovým počítačem

Již zmiňované články na Lupě uváděly www stránky, které samotné fungují jako proxy, takže nemusíte nic nastavovat ve vašich stránkách nebo systémech. Asi bude nejlepší zdůraznit zejména stránky anonymizer.com či Guardster.com. Tyto anonymizéry se živí tím, že vám nabízí reklamní bannery anebo přístup pod placeným účtem bez bannerů.

Vás jako Macovské uživatele by mohla zajímat služba na stránkách proxyfi.com, ani ne tak proto, že by nabízela úžasné služby, ale spíše proto, že je k ní k dispozici tento widget.

Obejít poskytovatele připojení

V českých zemích má poskytovatel připojení jako telekomunikační společnost povinnost ukládat záznamy činnosti nejméně po 3 měsíce. Zůstává však stále otázkou zda se tak opravdu děje a zda tato povinnost platí i pro poskytovatele anonymizérů.

Proto existuje elegantní způsob jak ukládání dat o vás u vašeho providera zcela zabránit. Řešením je zapezpečení VPN sítě s poskytovatelem připojení někde ze zahraničí. Jak to udělat?

Najdete si takového poskytovatele například trackbuster.com, který vám dodá software pro VPN síť (jednoduchá aplikace s konfiguračními soubory a certifikáty). Dle návodu aplikaci nastavíte a svým účtem se připojíte na VPN server trackbuster.com. Bohužel tyto služby jsou placené s cenou okolo 10 euro/měsíc. Některé společnosti navíc omezují množství dat, které můžete tímto způsobem stahovat. Pokud služby budete chtít objednat, doporučuji spíše než bankovní převod používat PayPal či podobné systémy a platit s debetní/kreditní kartou. Vyjde to levněji.:-)

A nejlepší nakonec. Všechny tyto možnosti můžete různě kombinovat, takže když vás někdo bude chtít vystopovat, bude to vypadat jako v těch filmech, kde FBI honí hackery přes půl světa než zjistí, že ho má v budově.:-)

Nezapomeňte, že žádný z těchto systémů není neprůstřelný, ani kryptovací metody používané na komerčních systémech nejsou neprůstřelné a zcela jistě lze najít způsob jak je prolomit, jen to bude vyžadovat velmi, velmi, velmi náročné prostředky pro získání informací o vás, pokud nebudete tak milí a neoznámíte své údaje na veřejném diskuzním fóru.:-)

Publikováno: 30.11.2006

 

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License