Fotokniha na Macovi

Mac OS
Foto: Apple
Poslat odkaz Fotokniha na Macovi na facebook Poslat odkaz Fotokniha na Macovi na twitter

Článek z roku 2007 jsem se rozhodl aktualizovat, protože jsem si všiml dvou věcí. 1. Fotolab začal nabízet svou CeWe fotoknihu i ve verzi pro Mac OS X (viz aktualizace seznamu), 2. vyšel iPhoto 09, který má na českém webu i český překlad. Na kolik je to pravda se můžeme jen dohadovat, ale cituji ze stránek Apple.cz: "Pokud jste fanoušek aplikace iPhoto, tak již víte, jak zábavné a snadné je vytvořit profesionálně tištěné fotografické knihy z nespočtu svých prázdninových fotografií. iPhoto '09 udělá vaše fotografické knihy ještě speciálnější s vlastními mapami, které ilustrativně doplní vaší cestu. iPhoto využívá lokačních dat vašich fotografií, aby vytvořila překrásně vytvořené mapy, které vyznačí země a města, která jste navštívili. Nebo můžete napsat název místa, které jste navštívili do vytvořené cestovní mapy v jakékoliv tématické fotografické knize. Každá mapa je plně přizpůsobitelná. Ukažte vaši cestu přesně bod po bodu, změňte pořadí měst a označte body zájmu."

Předpokládám, že tím Apple.cz myslel, že si můžete vytvořit PDF, ale sehnat si toho, kdo vám z něj vytvoří foto knihu je už na vás.

A nyní již seznam míst kde lze vytisknout fotoknihu přes Maca (upozorňuji, že ceny nebyly aktulizovány):

  • Digiplace.cz -
    software a zároveň služba společnosti OPTYS, která nabízí fotoknihy za rozumnou cenu. Bohužel software je na Macovi k ničemu.:-) Ale, když budete mít trochu více vyřídilky, tak se vám podaří malý zázrak v Českých zemích.

    Na emailu byla velmi ochotná paní a souhlasila s tím, že prohlédne podklady, které jsem ji zaslal v PDF dokumentu a jestli to bude možné udělají knihu z těchto podkladů. A jak jsem přišel k tomu PDF? Jednoduše jsem vytvořil v iPhoto knihu dle svých představ (16 listů) dal tisknout a uložil tisk do PDF.

    Radost mi trochu zkalil fakt, že s praktických důvodů není možné chtít zde vytisknout i přebal knihy, tak jak to dělá Apple. Vzhledem k velikosti tištěné plochy a strojů, které tiskárna má, není možný tisk tak velkého formátu v malém nákladů. 1000 přebalů jsem opravdu nepotřeboval.

    Fotoknihy vyrábí zásadně ve tvrdých deskách s imitací koženky (v několika barvách). Mne těch 16 listů, společně s vyleptaným názvem knihy i s dopravou vyšlo na 535,- Kč. Výsledná kniha byla opravdu vynikající a mnoho lidí mělo tendenci "vytahovat" fotky z fotoalba aby zjistili, že je to jen imitace.

    Dodací lhůta měla být 10 dnů, ale tu se tiskárně nepodařilo dodržet, prý kvůli onemocnění personálu. To jsem se však dozvěděl až po té, co jsem zakázku urgoval.
  • Happyfoto -
    kromě toho, že tato společnost je schopná vyvolat film a vytvořit klasické fotografie, dodává software, který umí vytvořit i fotoknihu. Nezkoušel jsem, nicméně program HF Fotokniha je napsán v Javě, takže teoreticky by s tím na Macovi neměl být problém. A proč jsem to nezkoušel? Protože jsem dostal tip na zahraniční společnost. Happyfoto nabízí dvě vazby (které připadají srovnatelně v úvahu) - lepenou za 799,- Kč/24 stran a nebo svorkou za 599,-Kč/24 stran. Dodací lhůty mají být 10 dní.
  • Blurb.com -
    společnost zabývající se obchodem okolo Publish on Demand (POD). Zjednodušeně řečeno, koupili si super tiskárnu, vytvořili software který distribuují zdarma na vytvoření knihy (nejen foto) a přes ten software si můžete knihu objednat. K dispozic je Macovská verze, bohužel však v beta verzi, takže si nemůžu stěžovat, že něco nefunguje. Pokud by jste však něco řešili, tak software je nekompatibiliní s FileVault. Přestože má fungovat s iPhoto to spojení není příliš stabilní a dost často padal. Nakonec jsem fotky z iPhota vyexportoval a načetl běžným způsobem. Jinak ovládání bylo jednoduché i když množství předloh bylo trochu omezené. Oproti běžným fotolabům, nabízí také to, že svým známým můžete knihu zpřístupnit a oni sami si pak knihu mohou zakoupit a nechat poslat. Jak to tak bývá, ani zde nejsou služby a tisk zadarmo, za 22 listů ve tvrdých deskách i s dopravou vyšly na 800,- Kč. Na druhou stranu, přebal knihy vytiskli. Dodací lhůty 10 dní, plus 3 dny cesta poštou.
  • Lulu.com -
    další ze společností zabývajících se s POD. Je trochu větší než Blurb, nabízí trochu lepší ceny než Blurb, a má ještě další pozitiva:
    • Umožňují tisk PDF předloh
    • Publikované knihy můžete prodávat stejně jako u Blurb.com
    • Na rozdíl od Blurb.com (Blurb to nabízí jen pro rezidenty USA) můžete prodat knihu se ziskem. Korunky , respektive dolárky putují na účet Paypal.
    • Připravené templaty umožňují také tisk kalendářů
    • Pokud nemáte PDF předlohu, můžete použít přímo WWW stránky pro vytváření knih. Má to výhodu v tom, že stránky fungují všude, nevýhodu v tom, že knihu nebo kalendář či co právě tisknete nemůže připravit off-line.
    • Těch 16 listů fotoknihy by mělo stát cca 542 Kč i s dopravou.
    Lulu.com jsem bohužel nevyzkoušel, snad někdy příště.
  • Fotolab (aktualizováno 3.4.2009)
    Dnes při sledování jiné novinky jsem si všiml, že Fotolab již začal nabízet software CeWe fotoknihu i ve verzi pro Maca. To otevírá tvorbu fotoknihy i u této společnosti. Vybrat si můžete 4 formáty knihy od malé 14x13cm až po velkou 30x30cm. Standardní cena se počítá od 26 stran v ceně od 179,- Kč (za malou knihu) až po 1 130,- Kč za velkou knihu. Kompletní ceník CeWe fotoknihy zde. Nezkoušel jsem, ale proto je tu diskuzní fórum ne?
  • USS (Udělej si sám) (aktulizováno 3.4.2009)
    Další možností, kterou jsem nezmínil je nechat si PDFka vytisknout na jakékoliv slušnější tiskárně, případně vrazit PDF nějakému DTP studiu či tiskárně aby vám jej vytiskli. Např. u Copy Generall cena 1. strany barevného tisku je 25 Kč (tedy list za 50 Kč) a desky s vazbou vás přijdou na 150,- Kč. Bohužel toto jsou ceny z roku 2005 aktuální ceník jsem bohužel na internetu nenašel.

Doufám, že se Vám článek líbil a někdy u Tipů nashledanou.

Publikováno: 30.11.2008

 

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License