Malé novinky o velkých věcech

Mac OS
Foto: Apple
Poslat odkaz FileVault pod Leopardem na facebook Poslat odkaz FileVault pod Leopardem na twitter

Jestliže jste používali FileVault pro kódování vašeho domovského adresáře po upgradeu na Leoparda jste uviděli toto varovné hlášení:

Time Machine backs up home folders protected by FileVault only when logged out. You cannot browse items of the protected home folder in the Time Machine backup. Because you cannot browse the items in the Time Machine backup, you cannot restore individual items.

Volně přeloženo to znamená, že Time Machine zazálohuje váš adresář pouze tehdy, když budete odhlšení a nebudete mít možnost procházet zálohy položek chráněné FileVaultem.

Toto varování bohužel není kompletní a je zavádějící. Existuje možnost, jak FileVault může spolupracovat s Time Machine, ale je třeba dodržet následující postupy.

Jestliže jste totiž upgradovali na Leoparda se zapnutým FileVault, kódovaný domovský adresář uživatele zůstane ve formátu Tygra (diskový obraz), místo nového formátu v Leopardovi (balík mnoha malých souborů nazývaných bands). Starý formát je totiž velmi neefektivní, protože musí být uložen prakticky celý domovský adresář při jakékoliv změně souboru. A jak FileVault dostaneme do nového formátu?

Stačí FileVault vypnout a opět zapnout. Nezapomeňte, že tento proces je náročný na diskové operace a může se stát, že při něm ztratíte data, proto výrazně doporučuji zálohovat. Další volný prostor na disku je také významnou pomocí. Jestliže FileVault zabírá zbytečně mnoho místa, využijte již publikované rady pro snížení objemu diskového prostoru zde.

Když už máte FileVault opět zapnutý, můžete zapnout Time Machine a budete moci mít zálohovány vaše data. Jedna věc však přeci jen zůstává. Pro potřeby Time Machine je nutné, aby jste byli odhlášeni ze svého FileVault účtu.

Apple má také pravdu v tom, že nemůžete obnovit soubory z vašeho zaheslovaného účtu pomocí "Vesmírného" rozhraní. Nicméně můžete to provést pomocí Finderu.

Poklepejte na váš záložní disk a najděte zde složku pojmenovanou Backups.backupdb. Poklepejte na ni a najděte název vašeho počítače. Znovu poklepejte. Měl by se vám otevřít seznam složek s daty a časy. Poklepejte na složku ze které chcete obnovit soubor a pokračujte dokud nenarazíte ve složce Users na vaše uživatelské jméno a tam balík nazvaný username.sparsebundle.

Poklepejte na něj a vepište své přihlašovací jméno a heslo. Připojí se obraz vašeho domovského adresáře jako disk, ze kterého můžete přenášet soubory dle vašich potřeb. Nepokoušejte se však přidávat nebo mazat další soubory do připojeného disku.

Až skončíte práci, vysuňte připojený disk, aby jste zamezili zmatkům.

Jak je vidět, neexistuje žádný důvod, který by zamezil automatizaci obnovovacího procesu přes běžné rozhraní Time Machine, evidentně měl Apple nedostatek času při vypouštění verze 10.5.

A ještě jedna věc. A velmi důležitá. Mechanismus zálohování dat zálohovaných FileVault je totiž zcela jiný oproti běžně používanému systému. Time Machine totiž FileVault data zálohuje POUZE během odhlašování uživatele.

Pokud se tedy odhlásíte a po té připojíte zálohovací disk, zálohování se neprovede, proto je nutné dodržet následující postup.

  1. Připojte Time Machine zálohovací disk
  2. Teprve po té, co se disk objeví ve Finderu zvolte Odhlásti (Log Out)
  3. Ujistěte se, že odhlašovací okno specificky tvrdí, že momentálně zálohuje FileVault.

Pochopitelně, zálohovací disk může být připojen k počítači po celou dobu, ale pokud máte přenosný počítač, asi nebude vhodné nosit s sebou neustále záložní disk.

Publikováno: 30.11.2006

 

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License