Podle soudu ve vývchodním Texasu Apple má zaplatit společnosti VirnetX 625,6 miliónů dolarů za porušení čtyř patentů. Pro VirnetX je to velmi dobrý výsledek, vzhledem k tomu, že se společnost "živí" pouze soudními spory ohledně patentů, které vlastní.
Soudy v Texasu jsou notoricky známé, že straní vlastníkům patentových práv a jen velmi vzácně rozhodují ve prospěch žalované strany. Apple je žalován kvůli patentům, které obsahují služby VPN on Demand, FaceTime a iMessage. Smutné na celém faktu je to, že jako všechny podobné případy se jedná o patenty, které jsou velmi široce pojaté a je velmi obtížné, aby jste vyrobili software v dané oblasti aniž by jste někomu nešlápli na kuří oko, tedy na patent.
V celém sporu jde o následující patenty:
- US6502135 Agile network protocol for secure communications with assured system availability
- US7418504 Agile network protocol for secure communications using secure domain names
- US7490151 Establishment of a secure communication link based on a domain name service (DNS) request
- US7921211 Agile network protocol for secure communications using secure domain names
Nejsem expert na sítě, ale dle mého názoru všechny tyto patenty, zjednodušeně řečeno, popisují kolo. Jeden říká, že se jedná o zařízení, které se točí, druhé že obě zařízení jsou propojeny ojnicí, další že v případě nutnosti přenosu nákladu se dá nad ojnicí postavit krabice, takže vám vznikne dvoukolák. V tomto případě je dvoukolákem přístroj iPhone. Takže se jedná o složitější popis, a proto taky dostal tento popis patent. Ale v podstatě každý, kdo se touto problematikou zabývá by došel ke stejnému výsledku a dvoukolák postavil.
Problém je v tom, že patenty jsou psány:
- velmi obecně
- popisují dost často známé věci tak komplikovaně, že patentový úředník nemá šanci rozpoznat problém.
- velmi špatně se zjišťuje předem jestli jste neporučili nějaký patent
- obhajoba u soudu stojí peníze, které sice v případě Apple nejsou zase tak velkým problémem, ale u menších společností už ano.