Windows Vista pod lupou

Windows Vista pod lupou

Gartner Group se podíval na Windows Vista - další generaci operačního systému od Microsoftu. Výsledná zpráva nejen že upozorňuje na jednotlivé funkce systému, ale porovnává je s Mac OS X, tam kde je to možné.

Ačkoliv úvodní odstavec v článku vypadal zajímavě, kvalita zprávy, kterou publikoval Gartner Group je sporná.

Integrované hledání ve Windows Vista je prý pomalejší než Spotlight pro Mac OS X, nevyhledává tak dobře jako Spotlight a má problémy s tím, že může zobrazit "tajné" údaje.

Zklamala mě pasáž "User Account Protection" - tedy ochrana uživatelských účtů, kde se zmiňuje o tom, že většina uživatelů Windows pracují se systémem pod účtem administrátora, tedy stejně jako Mac OS X. Autoři si zřejmě neuvědomili, že filozofie administrátorského účtu u Mac OS X je úplně někde jinde než u Windows. Administrátor je v Mac OS X zcela běžný uživatel, jediný rozdíl je v tom, že si může "zvýšit" práva po opětném zadání hesla. Jinými slovy, není nutné vytvářet více účtů.

Následuje srovnání kryptovacích technologií, ve kterém jsem nenašel žádné nesrovnalosti. Gartner se zmiňuje o tom, že Windows Vista umí využít TMP čip pro kryptování disku, takže dekódování disku není možné v jiném počítači atp.

Další částí byl Osobní Firewall. Ačkoliv jsem přesvědčen, že osobní firewall je z principielního hlediska nesmysl - nedokážu si totiž představit, jak může efektivně tentýž počítač dělat firewall a současně mít u sebe uložená data. Chápu že to funguje, nicméně vždy bych dal přednost FireWallu umístěném před počítačem, který chci chránit. Gartner se dopouští docela významné nepřesnosti. Zmiňuje, že Mac OS X firewall pouze blokuje příchozí pakety, zatímco firewall Windows Vista poskytuje vysoký stupeň spravování pomocí group policy objektů, řízené přes Active Directory. To však je jen půlka pravdy. Je sice pravda, že GUI firewallu dokáže omezit pouze příchozí provoz, nicméně onen zmiňovaný firewall není nic jiného než standardní BSD firewall, ověřený několika desítkami let provozu. Jerho konfigurace možná není tak elegantní jako použití AD, ale nastavení konfigurace z příkazového řádku, správným konfiguračním souborem také není k zahození. Troufám si tvrdit, že funkce firewallu pod BSD jsou srovnatelné, ne-li lepší než to co může nabídnout Windows Vista - na druhou stranu také tvrdím, že to nepůjde přes GUI.

Zpráva se také pokouší srovnávat Internet Explorer 7 se Safari, ale obávám se, že tady toho moc ke srovnání není. V zásadě celá část je věnována tomu, jak IE 7 vylepšuje své chování tak, aby se stal bezpečným prohlížečem, zatímco u Safari je jediná věta o tom, že Safari už více-méně bezpečné je.

Poslat Windows Vista pod lupou na facebook
Publikováno 30.11.2004
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License