Virtualizovat-li nebo nevirtualizovat

Virtualizovat-li nebo nevirtualizovat

Největším výkřikem poslední doby se stává VMWare, který dovoluje na jednom počítači současně mít spuštěno více operačních systému. K čemu? Hlavně kvůli výkonu a stabilitě.

V případě, že stroj například z WWW stránkami vypadne, hlavní systém, jej prostě restartuje. A proč výkon? Při dnešních kapacitách hardware se velmi často stává, že není hardware zcela využit a tak na server přidáte další aplikaci. V případě že aplikace budou potřebovat stejnou verzi a typ systému, nenastává velký problém, ale v případě, že každá bude potřebovat jiný systém (například Windows), na Linuxovém stroji nemusí fungovat. Dalším důvodem může být třeba údržba aplikací - nemusíte se starat, zda druhé aplikace nebude vadit aktualizace knihovny.

Otázkou však zůstává, zda hlavním systémem který bude spouštět další bude Linux či Windows. Pro Linux mluví hlavně to, že je možné jej očesat aby vykonával jen nezbytné funkce, nebývá terčem malware. Proti podpora grafiky, USB a dalších zařízení, protože podle podpory hardware v hlavním systému jsou virtualizované systémy schopny jej využívat.

Pro virtualizaci se nabízí několik software, nicméně zatím nejrozšířenějším se zda VMWare. Na LinuxWorldu Microsoft oznámil, že pracuje na vlastním řešení virtualizace, které bude podporovat Linux. Otázka zní, budeme si moci někdy v budoucnu virtualizovat Mac OS X?

Poslat Virtualizovat-li nebo nevirtualizovat na facebook
Publikováno 30.11.2005
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License