Symbian jako Open Source

Symbian jako Open Source

Včera oznámili společnosti Nokia, Motorola, NTT DoCoMo, LG Electronics, Samsung, Sony Ericsson, AT&T, Texas Instruments, STMicroelectronics a Vodafone, že budou společně pracovat na open source verzi Symbianu. Budou nabízet royalty-free licenci členům neziskové skupině nazvané Symbian Foundation.

Symbian je v současnosti používán v 60 procentech chytrých telefonů, což znamená že open source software bude brzy majoritním softwarem na těchto zařízeních. Je to vůbec poprvé co se proprietární systém ocitne jako minoritní. Mezi tyto systémy tak patří jak Windows Mobile od Microsoftu, tak OS X verze systému v iPhone od Apple.

Symbian se tak stane největším, ale nikoliv jediným open source systémem. Mezi dalšími tady je LiMo Foundation, který pracuje na mobilní verzi Linuxu a Google Android, také postavený na Linuxu.

Oproti jiným projektům má Symbian výhodu několika desetiletí vývoje, je vždy snadnější začít s něčím, co znáte a změnit to, než začít od začátku (Android). To podporuje i zpráva, ve které se tvrdí že vývoj Androidu je mnohem pomalejší, než se čekalo. Google má stejné problémy, kterým čelí každý kdo se objeví jako nováček při vytváření nového mobilního operačního systému.

Dále Google čelí problému, který zdržoval vývoji i Symbianu. Ačkoliv Symbian je nejrozšířenějším systémem, nebyl ustanoven průmyslovým standardem hlavně díky Nokii, která ovládá tento software. Většina telefonů se Symbianem pochází od Nokie, která neměla velký zájem na tom, aby licencovala systém většímu konkurentovi. Google čelí stejnému problému při vývoji Androidu.

Poslat Symbian jako Open Source na facebook
Publikováno 30.11.2007
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License