Pokračování zajímavé série: 30 dní s Mac OS X

Pokračování zajímavé série: 30 dní s Mac OS X

Stránky hardocp.com představily v minulosti zajímavé články na téma 30 dní s Linuxem, 30 dní s Vistami a nyní předkládají 30 dní s Mac OS X.

Docela mne překvapilo, když jsem se dočetl, že po té co byl zveřejněn článek 30 dní s Linuxem, byly zde uveřejněné chyby nebo nesrovnalosti v testované distribuci zcela odstraněny. Takhle má fungovat open source.:-)

Abych vás moc nenapínal. Článek hodnotil kladně intiutivnost ovládání, jednoduchost navigace a estetický vzhled. Systém je stabilní a ačkoliv je těžké dokázat opak, nebyl nalezen žádný důkaz, že by Mac nebyl bezpečný.

Operační systém přichází s balíkem nástrojů s jednoduchými funkcemi, které jsou však vysoké kvality a nikoliv jen tak přidané bez souvislostí. Balík iLife je vskutku velmi zajímavou sadou programů a ačkoliv existují ekvivalenty v jiných operačních systémech, iLife zůstává zlatým standardem. Profesionálové tak mohou použít i tyto aplikace v okamžiku, kdy nechtějí jíž s kanónem na vrabce.

Špatná stránka systému se projevuje při nedostatku systémových prostředků jako např. paměti (autor si koupil low end verzi Maca mini s 512 MB RAM, která opravdu dnes nestačí). Swapování počítač velmi výrazně zpomalí i když před tím běžel naprosto v pořádku.

Operační systém je také velmi vybíravý k typu hardware, který připojuje, je zde celá řada periferií které prostě nefungují ať děláte co děláte.

Ačkoliv Apple podporuje X11 a Windows aplikace, současné X11 aplikace se obtížně instalují, nepracují tak rychle jako nativní Macovské programy. Naše stahy nainstalovat X11 programy skončily spíše selháním než úspěchem.

Autorovi se povedlo nějak odpojit USB externí pevný disk, takže byl zcela nepoužitelný. Po spuštění pár aplikací a příkazů disk začal fungovat. Bylo to nepohodlné a nepříjemné, nicméně žádná data se neztratila.

Ze všeho nejhůře však v článku byla odsouzen nedostatek kvalitního freeware, což prodražuje použití Maca. Svázání Mac OS X s hardwarem se také autorovi nelíbilo, i když chápe že to je druhá strana vyváženého systému.

Na závěr autor článku píše že Mac OS má některé úžasné vlastnosti, ale utratíte za něj mnoho peněz. (Pokud se nespokojíte s NeoOffice či Open Office a potřebujete kancelářský balík, bude vás to stát peníze)

Poslat Pokračování zajímavé série: 30 dní s Mac OS X na facebook
Publikováno 30.11.2006
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License