OpenOffice.org 3.0

OpenOffice.org 3.0

OpenOffice je kancelářský balík, vyvíjený pod open source licencí a distribuováín zdarma . Původně byl vyvíjen jako balík StarOffice. Kombinoval textový editor, tabulkový procesor, databázi a prezentační nástroje pro Windows a Unix. Kód StarOffice získal Sun Microsystems v roce 1999 a vypustil jej pod LGPL/Sun licencí v roce 2000. V roce 2005 OpenOffice.org začal být distribuován pouze pod LGPL licencí. Nyní se chystá třetí velká verze OpenOffice a OpenOffice se již stal de facto standardem v open source prostředí.

Největší novinkou nových OpenOffice.org 3.0 je podpora Mac OS X systému. Dřívejší verze OpenOffice používaly pouze X Windows Systém na Unixu a i když spustit X window pod Mac OS X je relativně jednoduché, aplikace nevypadal tak, jak by nativní aplikace vypadat měla. NeoOffice převzal kód OpenOffice.org a přidal ho do Aqua uživatelského rozhraní. Nyní však OpenOffice má nativní Aqua rozhraní jako standard. Rozhraní tak funguje rychleji a je lépe integrováno s plochou, ale stále je v testovací verzi. NeoOffice je mnohem stabilnější.

Oproti předchozím verzím je vidět dospělejší vzhled aplikace, menší ikony, méně ikon. Jako kancelářský balík je samozřejmě jen tak dobrý, jak je kompatibilní, nechybí tedy podpora ODF 1.2 (poslední verze Open Document Formatu), OASIS, import/export pro Word 97/2000/XP, Word 95, Word 6 a import .docx formátu. Kvalita importu je slušná, avšak nikoliv bez chyb. Komentáře v .docx soubrech se např. převádějí na text v těle dokumentu a nikoliv jako komentáře OpenOffice.org.

V každém případě to vypadá, že finální verze by mohla na Macovi konečně pomoci uživatelům, kteří chtějí kancelářský balík a nechtějí MS Office.

Poslat OpenOffice.org 3.0 na facebook
Publikováno 30.11.2007
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License