Mac OS X proti Windows Vista

Mac OS X proti Windows Vista

V před MacWorldovské době se vyrojilo spoustu recenzí a porovnávání Visty a Mac OS X Leoparda. Myslím, že boje obou operačních systémů postoupily na další úroveň, protože dříve se posuzovaly systémy, které již byly uvolněny za pomyslné hranice výrobních linek. Dnes se již bojuje téměř na počítačích vývojářů, kteří mají oba systémy na starosti.

Článek na MůjMacu není špatný, nicméně podle mého názoru velmi subjektivně naladěný. V jádru s ním souhlasím, nicméně bych neházel tolik špíny na vývojáře Microsoftu, protože ti dělali opravdu co mohli, aby zachovali kompatibilitu s předchozími verzemi systému, což je cesta, kterou Apple zavrhl. Ponechám na čtenářích, která cesta se jim líbí více, mě osobně cesta Apple, nicméně obě cesty mají své výhody.

Mnohem více se mi líbil článek v Information Weeku, na který upozorňuje SlashDot. Ten tvrdí, že srovnávání Visty a Mac OS X je porovnávání revoluce a evoluce. Mac OS X se již několik let řádným způsobem vyvíjí, zatímco Visty znamenají v PC světě opravdu revoluci.

Zatímco Mac OS X tiše předpokládá, že když připojíte k počítači myš, okamžitě začne fungovat a nemá potřebu zobrazovat to v dialogovém okně, Visty mají potřebu všechny změny ihned ohlašovat uživateli. Jinými slovy, Visty si opravdu dožadují pozornosti.

Okýnka Mac OS X a Visty nejsou stejná, bohužel u Visty stále chybí prvek jednosti, jak je tomu u Mac OS X. Přestože Mac OS X má více stylů oken, okna dodržují prvek jednotnosti a tím usnadňují práci uživatelům.

Kritiku si vyžádaly i změny, které se objevovaly ve Windows Vista. Zejména změny, které nebyly nutné jako například ikona Můj počítač se změnila na Počítač. Změny zřejmě pramení z myšlenky, jedná se o novou verzi, tak by se to mělo změnit. Ve skutečnosti ne všechny změny musí být nutně k lepšímu. Mac OS X však takové věci nemá zapotřebí, pokud k tomu není nějaký konkrétní důvod.

A jsem u dalších změn. Windows XP měly ovládací panel nazvaný Přidat a Odebrat Programy, což byl sice dost nešikovný nástroj ale alespoň výstižný. Ve Vistě se setkáte s prvkem nazvaným Programs and Features, který však již není tak výstižným. Nejvýraznější změnou v Mac OS X v tomto smyslu bylo spojení ovládacích panelů Klávesnice a Myš do jednoho. Příkladů na toto téma lze nalézt celou řadu.

Microsoft neustále tvrdí, že zavedl autentifikaci, která vytvoří z Windows Visty systém na úrovni Mac OS X či linuxových distribucích (alespoň s ohledem na bezpečnost). Bohužel si Microsoft popletl termíny autentifikaci a povolení.

V Mac OS X, pokud chcete provést akci, vyžadující administrátorský přístup, jste požádání o zadání hesla a teprve po té se akce provede.

Ve Windows Vista, musíte být přihlášení pod uživatelem, který má určitou akci povolenu. A jestliže uživatel má akci již jednou povolenu, Visty se ho na nic neptají, prostě mu to dovolí.

Závěrem lze snad říci jen tolik: Windows Vista jsou opravdu systém, na který řada lidí s Windows XP čekala řadu let a pro ně je tento systém opravdu úžasný. Microsoft vylepšil Windows XP opravdu řádně.

Stále však zde je otázka, zda je Windows Vista o hodně lepší nebo jen o trochu lepší než Mac OS X? Možná v několika technologických záležitostech jako náhodné adresování paměti, možnost použít USB paměť jako další paměť RAM ale na lidské úrovni ? Ani se nepřiblížily. Ve Vistě není vidět to co je k dispozici v Mac OS X, které jsou již rok staré. Microsoft stále nezvládl vytvořit věci jednoduše a čistě. Vista trpí designem způsobeným obecnou shodou a tedy ústupky, které udělal vůči jistě skupině uživatelů. Z Mac OS X září touha po vytvoření jasné a čistého způsobu s designem určeného pro uživatel a ne pro programátora.

Tolik značně zkrácená verze článku z Information Weeku. Podle mého si všímal opravdu těch podstatných verzí, zatímco článek na MůjMacu zůstal pouze na povrchu. A že Visty ukradly spoustu věcí z Mac OS X? Mezi žralokem a delfínem je spousta let vývoje, stejně vypadají podobně.

Poslat Mac OS X proti Windows Vista na facebook
Publikováno 30.11.2006
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License