Jobs: FireWire již není potřeba v MacBoocích

Jobs: FireWire již není potřeba v MacBoocích

Jobs ve své charakteristické zkratkovitosti odpověděl jednomu z uživatelů, proč není FireWire v nových MacBoocích: Díky změnám v technologiích video kamer, snížila se potřeba FireWire portu v 13ti palcových MacBoocích.

Jobs měl tuto informaci trochu rozvinout. Posledních pár let všechny nového HD video kamery používají USB 2. Pochopitelně Jobs nemůže mít radost ze soušasného stavu FireWire standardu, který vznikl už v 80-tých letech jako náhrada SCSI. Apple standard vyvíjel společně s firmami DEC, Texas Instruments i Sony.

Když se Jobs vrátil do Apple v roce 1997, doufal že Apple získá nějaké peníze z poplatkou za licencování technologie, které se rychle stává standardem nejen nahrazujícím SCSI, ale také Video a hudební aplikace. Jobsův plán vyústil v to, že Intel nabídl novou verzi USB standardu blížící se rychlosti FireWire za nižší cenu. Protokol master-slave u USB 2.0 je levnější na implementaci než chytřé FireWire, protože USB potřebuje méně inteligentní obvody v ovladačích.

Je ironií, že právě Apple začal protlačovat USB když v roce 1998 přišel s prvním iMacem a způsobil tak rychlé adoptování tohoto rozhraní mezi uživateli. USB 2.0 se pak dostal na místa, kde kdysi byl pouze FireWire. V roce 2001 iPod popularizoval FireWire jako interface, který je mnohem rychlejší pro synchronizaci než USB 1:0. Nicméně v roce 2003 Apple začíná podporovat USB 2.0 aby zacíli na PC uživatele, kde se FireWire prakticky nevyskytoval. Koncem roku 2005 Apple zrušil synchronizaci přes FireWire aby ušetřil.

Zatímco USB 2.0 začal pojídat podíly na trhu s externími pevnými disky a webovými kamerami, FireWire zůstával u aplikací, pro které USB 2.0 nebylo vhodné. FireWire má jasnou výhodu nad USB 2.0 u vysoce výkoných pevných disků, ale na tomto trhu FireWire soutěží s eSATA, což je rozhraní vyvinuté z ATA kabelů. Historicky, FireWire byl způsob jak dostat video z digitálních kamer, ale jak již Jobs napsal, to již není pravda.

 

Poslat Jobs: FireWire již není potřeba v MacBoocích na facebook
Publikováno 30.11.2007
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License