Jak pracuje FairPlay DRM

Jak pracuje FairPlay DRM

Porozuměním, jak funguje FairPlay DRM pomůže odpovědět na mnoho otázek, jako například proč nemůže být nahrazeno otevřeným, kompatibilním DRM, které může být použito každým; proč Apple nelicencuje FairPlay a proč Apple nepoužívá obsah bez DRM na iTunes.

Proč tedy nemáme kompatibilní a otevřené DRM?

Protože základní koncept kompatibilního DRM nedává smysl. Hlavním klíčem pro DRM je omezení kompatibility využitím utajení (respektive zakódování nějaké informace). Pokud by byl formát otevřený, nebylo by zde žádné tajemství a když je tajemství veřejně známé, DRM již přestává pracovat jako DRM.

Jak to již bývá, nic není tak jednoduché, jak se zdá. IT průmysl již má kompatibilní framework pro DRM. Jedním z nich je MPEG-4 AAC standard, který je použitý v iTunes.

Předchozí souborový formát MP3 neměl žádnou možnost jak kontrolovat DRM. Novější AAC formát již tento mechanismus má a ten je navržen tak, aby každá společnost mohla tento formát rozšířit o vlastní implementaci DRM. To je maximum, jak může být DRM specifikace veřejná: dohodnuté místo, kam se utajená část může umístit.

Je to stále tajemstvím, ale minimální známé tajemství. Každý může přehrát AAC soubor, pro dekódování AAC souboru s DRM, musí znát tajemství pro dekódování souboru.

Doporučuji přečíst pokračování článku v originále :-)

Poslat Jak pracuje FairPlay DRM na facebook
Publikováno 30.11.2006
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License