Jak jsem se stal bonzákem

Jak jsem se stal bonzákem

Bylo nebylo, v jedné zemi ve střední Evropě existoval úřad, který se jmenoval Úřad na ochranu osobních údajů. Ten měl za úkol hlídat osobní údaje občanů, žijících v jeho zemi.

Kromě jiného, právě tento úřad má v pravomoci zajišťovat české spammery a zabraňovat jim v činnosti, pokud rozesílají e-maily na soukromé účty občanů.

I stalo se, léta páně roku tohoto, že přišel jeden spam do poštovní schránky jedné paní. Shodou okolností to byl spam pocházející z Čech, byl psán česky a ona paní byla mou ženou.

Tak jsem si říkal, vyzkoušíme, jak funguje ÚOOÚ. Vyplnil jsem formulář na příslušných www stránkách, včetně emailu i jeho hlaviček. Po týdnu se objevil v poště email. Manželka se na tento email dívala velmi nedůvěřivě, protože vypadal podezřele. Prázdný nebo téměř skoro prázdný obsah emailu a wordovská příloha. Na Macovi jsme měli přeci jen odvahu přílohu otevřít a zjistili jsme, že píše ÚOOÚ. Zdejší úředník zřejmě nikdy neslyšel o tom, že do emailu lze psát a není nutné odesílat přílohy. Ještě zvláštnější bylo, že v dopise nás Úřad žádal o doplnění emailových hlaviček, které však ve formuláři již dostal.

Nelenili jsme, požadované informace jsme znovu vyplnili, pro jistotu jsme je poslali jak odpovědí e-mailem, tak jsme znovu vyplnili webový formulář.

O půl roku později, přišel další podivný email s ještě podivnější přílohou. Mac nám dodal odvahy a přílohu jsme otevřeli. Ano, byl to ÚOOÚ, který nás informoval o postupu se spamerem. Podle tohoto dopisu ÚOOÚ kontaktoval společnost Seznam (jak spammer, tak paní měli účet u této společnosti), která na žádost ÚOOÚ účet, ze kterého se spamovalo zrušila.

Čekal jsem, že ÚOOÚ ohlásí porušení zákona policii, která udělá nezbytné kroky nutné ke zjištění pachatele, minimální vyžádání IP adresy od Seznamu a její dohledání. Se soudním příkazem lze zjistit i telefon nebo linku i od takových institucí jako je Ćeský Telecom alias Telefonica. Nic takového se však nestalo. Jen někomu zrušili účet, přičemž si onen dotyčný již dávno založil nový. Asi by bývalo praktičtější, požádat rovnou Seznam o zrušení spammerského účtu.

Poslat Jak jsem se stal bonzákem na facebook
Publikováno 30.11.2006
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License