ICANN v ohrožení? Konkurenční root servery na obzoru

ICANN v ohrožení? Konkurenční root servery na obzoru

Vládní organizace docela rázně zakročila proti stránkám, které odkazují na torrenty (tzv. fóra na výměnu odkazů). Pokud se oprostíme od problému, kvůli kterému se to stalo (Nebudu obhajovat ani jednu stranu). Objevil se zde velmi nebezpečný precedent. Vládní agentura ICE Homeland Security Investigations (bez pochyby na žádost soukromé společnosti) jednoduše požádala "nezávislou, nevýdělečnou společnost" ICANN o převedení domény vlastněné jiným subjektem na ICE Homeland Security Investigations a to bez soudního příkazu a ICANN mu vyhověla. Vlastník domény se ani hned nedozvěděl co se stalo.

Aby to samo o sobě nebylo zvláštní (majitel domény řádně platil udržovací poplatky a ICANN je od toho, aby doménu řádně spravovala pro majitele, nikoliv pro vládní agenturu, která na ni uplatňuje jakýkoliv nárok). ICANN by měl zůstat za každých okolností nezávislou a řídit se pouze nařízením soudu. To však evidentně přestává ve "svobodných" amerických státech platit.

Tato kauza nejen že poškozuje dobré jméno ICANN, ale také startuje opozici. Příkladem může být Peter Sunde ze skupiny PirateBay, který se rozhodl že postaví vlastní řešení root serverů bezpečné a postavené na p2p technologii. Na svém twitteru uvedl krátkou zprávu: "Ahoj všem #isp na světě. Chystáme se přidat nový root-server, protože jsme již unaveni #ICANN. Prosím kontakujte mne, pokud mi chcete pomoci."

Sundenovým plánem je postavit DNS root server, který využívá peer-to-peer technologii a je bezpečný. Měl by být jednoduchý, ale otevřený a bezpečný. Sunde již založil blog P2P DNS, kde začíná vznikat projekt distribuovaného DNS systému. Podle něj hlavním motivem vzniku tohoto systému je znemožnění cenzury internetu a zrušení centralizovaného systému, který kontroluje informace.

Těžko říci, nakolik bude tento projekt úspěšný, nicméně technologie na P2P DNS zde již existuje, alespoň v rané fázi v podobě Telecomix DNS, který vznikl jako výzkumný projekt pod ministerstvem obrany. Od 26.11.2010 se stal top prioritou po té, co americká justice převzala kontrolu nad ICANN (alespoň tak to píší na své stránce). Telecomix DNS funguje zajímavým způsobem.

Pokud jste vlastníkem domény (u ICANN), na svých stránkách umístíte příslušný soubor (podobně jako umožňuje authentifikaci Google Analytics) a tím po registraci získáte záznam také u Telecomix DNS. Pak již stačí nastavit si příslušné DNS servery:

  • 91.191.136.152
  • 85.229.85.244
  • DNS servery vašeho ISP

a budete mít jistotu, že vaše doména bude stále vaše (pokud budou mít tyto DNS servery nastaveny také ostatní).

Pokud svým chováním ICANN vzburcuje více lidí, je možné že se internet dostane mimo správu této organizace. Že je internetová neutralita závažné a rozhodně nikoliv triviální téma, ukazuje také například článek na Lupě.

Poslat ICANN v ohrožení? Konkurenční root servery na obzoru na facebook
Publikováno 30.11.2009
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License