Bezpečnost OS X: Další pokus o diskreditaci operačního systému?

Bezpečnost OS X: Další pokus o diskreditaci operačního systému?

Mac OS X stejně jako každý jiný operační systém dle mého názoru není bez chyb. Zlí jazykové tvrdí, že obsahuje i deset let staré chyby. Nikdy jsem však dosud neviděl ani zmínku o tom, že by tyto staré chyby byly nějak šířeji zneužity, alespoň jako starý macovský virus MBDF.A.

To samozřejmě ničí obchody firmám, které prodávají antivirové programy, jako je například Symantec. Není tedy neobvyklé, že se tyto firmy snaží upozorňovat na hrozící nebezpečí a každý škodlivý virus označovat za obrovské nebezpečí pro Macovský svět. Alespoň takový je můj dojem z častých zpráv bezpečnostních firem.

Posledním výstřelem do tmy je zprávy společnosti Symantec, která označuje 528 bytů nějakého programu za vir OSX.Macarena. Moc té zprávě nerozumím. Podle mne je vir program, který se sám spouští a množí. Podle Symantecu je OSX.Macarena virus, který napadá soubory v adresáři ve kterém byl spuštěn a připisuje se k souborům v aktuálním adresáři. Podle Symantecu se jedná o Proof of Koncept (tedy důkaz, že je něco takového možné).

To co mi na této zprávě vadí je fakt, že Symantec neuvádí jakým způsobem se vir šíří nebo jak by se šířit měl. Lze tedy předpokládat, že vyžaduje interakci uživatele, čímž bych osobně zařadil tento vir mezi viry albánského typu (Albánský virus, jak je známo, požádá majitele počítače, aby si náhodně smazal soubory ze svého počítače a pak požádal kamarády ať udělají totéž). Bez uživatele vir nic nezmůže a ve své podstatě se jedná o impotentní virus nebo máte jiný názor?

Poslat Bezpečnost OS X: Další pokus o diskreditaci operačního systému? na facebook
Publikováno 30.11.2005
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License