Autor GPL chce po Googlu aby začal sdílet kód

Autor GPL chce po Googlu aby začal sdílet kód

Společnosti jako Google postavily svůj obchod na Linuxovém operačním systému a měly by mít morální povinnost přispět softwarové komunitě - prohlásil významný advokát open-source.

Softwarové licence to totiž dosud nevyžadují, tvrdí Eben Moglen, profesor Kolumbijské univerzity a předseda Software Freedom Law Center, ve své přednášsce na Open Source Business Conference v San Franciscu.

Moglen upravuje GNU GPL licenci verze 3 a doufá, že změny které provedl budou akceptovány vývojářskou komunitou.

Software licencovaný pod současnou verzí GPL Licence může být volně kopírován a měněn, ale kdokoliv distribuuje kód musí zveřejnit modifikace které provedl. To znamená, že společnosti jako Red Hat a Novell musí změny odevzdat open source komunitě.

Společnosti jako Google či Yahoo, které jsou v současnosti největším Linuxovým uživatelem však tuto povinnost nemají. Ačkoliv jsou jejich stránky navštěvovány milióny lidí, společnosti nabízí služby a nikoliv software. Takže jakékoliv změny udělaly v systémech které používají, neexistuje způsob jak je přinutit, aby změny, které v systémech vytvořili také publikovali.

Google však na tom není tak špatně, jak by se mohlo zdát, již delší dobu podporuje GPL projekty, není to tak dlouho co uvedl vylepšení vyhledávacího stroje, který nyní umožňuje prohledávat zdrojové texty programů zveřejněných pod open source licencí.

Osobně se domnívám, že autor má na jednu stranu pravdu, společnosti používající open source by měly užitnou hodnotu vracet open source komunitě, nicméně si nemyslím, že by se měla vracet tím, že by např. Google měl uveřejnit zdrojové texty vyhledávacích strojů a podtrhávat si tak nohy ve vlastním oboru.

Poslat Autor GPL chce po Googlu aby začal sdílet kód na facebook
Publikováno 30.11.2006
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License