Apple si vede překvapivě dobře

Apple si vede překvapivě dobře

Apple si výjimečně dobře vede na trhu, zatímco konkurence se pouští do cenové války na trhu s levnými netbooky. Analytici popisují současný stav na trhu jako trvalý a strukturální kolaps cen PC a zisků. Analytik TBR Ezra Gotheil popisuje 13% snížení prodejní ceny (ASP - average selling price) a 18% snížení zisků ve čtvrtém čtvrtletí kalendářního roku 2008.

ASP se snižuje v dlouhodobém horizontu, Gottheil píše ve zprávě klientům publikované ve čtvrtek, "pád začal v roce 2008 a stále se prohluboval i ve 4. čtvrtletí 2008". Společnosti jako Hewlett-Packard, Dell či Lenovo nepřicházejí o své zákazníky, "V dramatické a obávané ekonomické krize," píše, "objemy obchodů klesly pouze o 5 %. TBR věří, že to demonstruje velkou elastičnost cen na PC trhu."

Prodeje Apple v prosincovém čtvrtletí rostly, ačkoliv se zmírnila výše růstu 9% oproti 44% z minulého roku. Narozdíl však od své konkurence, průměrné prodejní ceny zůstávají relativně stabilní. Apple je velmi specifickou výjimkou nejen proto, že jeho ASP je vyšší než u ostatních firem, ale také zůstává na relativně stejných hodnotách, zatímco u ostatních firem je vidět známka setrvalé eroze. Rozdíl je viditelnější každý rok.

Ačkoliv ASP u Apple klesá - 8,1 % ročně, z 1 523 dolarů ve 4. čtvrtletí 2007 na 1 408 dolarů ve 4. čtvrtletí 2008. Gotheil to připisuje změnami v produktovém mixu. Uvedením MacBooku v říjnu prý snížilo ASP dvěmi způsoby: uvedlo novou vstupní cenu s MacBookem White, ale s cenou 1299 dolarů se MacBook stal velmi oblíbeným, takže posunul mix mezi MacBooky a MacBooky Pro.

Gottheil je jedním z analytiků, kteří věří, že Apple nakonec vyprodukuje netbook, i proti přáním Steva Jobse a Tima Cooka. Není třeba se obávat ani propadů prodeje, Apple svou cenovou politiku může stále upravit. Stále mohou produkovat Macy s nižšími cenami, ve vysoké kvalitě, i když ne tak výkonné.

Poslat Apple si vede překvapivě dobře na facebook
Publikováno 30.11.2008
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License