Apple s Amazone tlačí na hudební nakladatelství kvůli DRM

Apple s Amazone tlačí na hudební nakladatelství kvůli DRM

Apple se podařilo vrazit klín mezi největší hudební nakladatelství tím, že po nich začal požadovat otevřené nakládání s hudbou. V pondělí získal na tomto poli neočekávaného partnera.

Po oznámení EMI, že ruší DRM u svých skladeb na iTunes, Apple sebevědomě začal vyjednávat s ostatními partnery, aby také začali rušit DRM.

Ačkoliv Sony-MB, Universal a Warner odolávali tlaků na zrušení DRM (Śéf Warnerů, Edgar Bronfman, dokonce zpochybňoval zdravý rozum Steva Jobse), společnosti se nakonec dostali do defenzívy. Apple údajně používá štít získaný díky kontraktu s EMI aby publikoval hudbu bez DRM, zatímco dosud se všichni bavili o poplatcích a variabilních cenách.

EMI přišla se smlouvou, která nás všechny postavila do nevýhodného postavení, tvrdí anonymní vyjednávač jedné ze zmiňovaných společností. Stěžoval si na to, že EMI podepsala kontrakt s Apple v obavě před snižování prodeje.

Situace se stala ještě horší, když se novinky The Times začaly zajímat o potencionální smlouvu Amazonu, která plánuje prodávat hudbu bez DRM (avšak ve fromátu MP3)

Amazon se evidentně chopil šance získat ideální podmínky pro květnové spuštění svého hudebního obchodu - i za cenu, že upustí od prodeje většiny hlavních nakladatelství ve prospěch EMI a nezávislých skupin.

Předpokládá se, že Amazon má ještě jedno eso v rukávu, v podobě další společnosti, která bude prodávat skladby bez DRM. Spekuluje se právě o společnosti Universal Music. Jestliže je to pravda, budou ji následovat i ostatní společnosti, protože Universal Music v současné době vede v prodeji hudby a je lídrem trhu.

Poslat Apple s Amazone tlačí na hudební nakladatelství kvůli DRM na facebook
Publikováno 30.11.2006
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License