Apple a emise

Apple a emise

Zatímco Apple se rozhodl vystoupit z obchodní komory, Greenpeace jej chválí za jeho razantní postup a snahy o ochranu životního prostředí, obchodní komora si stěžuje, že Apple ji nevyslechl a udělal tak předčasné závěry. Apple svůj krok odůvodňuje tím, že investoval nemalé peníze do "minimalizování svého vlivu na okolní prostředí" a že nemůže souhlasit s postupy obchodní komory. Podívejme se na to blížeji, protože Apple jako jedna z mála společností zveřejnila podíl vlivu jejich produktů na prostředí. Následující text je více méně překladem stránek Apple.

V současné době podíl vlivu prostředí u Apple vypadá takto:

  1. Používání produktů Apple (53 %)
  2. Výroba (38 %)
  3. Doprava (5 %)
  4. Technické prostředky (3 %)
  5. Recyklace (1 %)

Používání produktů Apple

Při použití produktů Apple se vyprodukuje 5 352 000 tun skleníkových plynů, což dělá 53 % celkových emisí skleníkových plynů Applem. Hlavní podíl emisí u Apple tak činí vlastní používání produktů, proto se Apple snaží navrhovat všechny produkty tak, aby bylo co nejvíce energeticky efektivní. Mac mini například používá čtvrtinu energie, kterou má běžná 60W žárovka. Dělá to z něj také nejefektivnější počítač na světě (Alespoň podle EPA Energy Star 5.0 databáze ze srpna 20009)

Apple je také jedinou společností v IT průmyslu, u nějž všechny produktové řady v desktopech i noteboocích vyhovují EPA ENERGY STAR programu.

Další informace viz Dopad používání produktu

Výroba

Při výrobě - včetně získávání čistého materiálu a sestavování produktů - se do vzduchu dostane 3 873 000 tun skleníkových plynů, což dělá 38 % celkových emisí. Díky tomu, že Apple navrhuje menší, tenčí a lehčí produkty, potřebuje méně materiálu. (Nikdy by mě nenapadlo, udělat si tak krásné PR tím, že ušetřím hromadu peněz díky tomu, že vyrábím menší výrobky) MacBook Pro obsahuje revoluční design, který nahrazuje tucty individuální části jediném kusem recyklovatelného hliníku. Dnešní 20ti palcové iMacy používají o 55 procent méně materiálu než jeho předchozí generace, 15ti palcový předchůdce. To ušetří 10 000 tun - ekvivalent 7200 Toyot - za každý jeden milión prodaných iMaců.

Návrh "zelených" produktů znamená také zvažování použitého typu materiálu, od skla, plastiku až po kov v produktech Apple, až po papír a inkoust v balení. Cílem Apple je pokračovat ve vedoucí roli společnosti, které eliminuje substance škodlivé prostředí.

Jen pro zajímavost. 15" iMac v roce 1998 vážil 18,3 kg, 17" iMac v roce 2002 vážil 10,5 kg, 20" iMac v roce 2009 váží 8,3 kg.

Apple je také hrdý na to, že nečekal na legislativní proces a sám se začal zbavovat škodlivých látek. V tuto dobu je největší problém s arzénem, zpomalovačem hoření ( BFR ), rtutí a PVC. Apple je hrdý na to, že jeho produkty neobsahují PVC (kromě kabelů) a BFR, ale také to, že se mu podařilo odstranit chlór a bróm ze svých produktů, čímž předběhl všechny ve svém oboru.

Více viz Zodpovědnost výrobce

Doprava

Na dopravu připadne 547 000 tun skleníkových plynů, což činí 5 % celkových emisí Apple. V dopravě je zahrnuta nejen vlastní doprava, ale také balení produktů a náklady na distribuční střediska v regionech. Apple se velmi chlubí tím, že balení ve kterém je 13ti palcový MacBook Pro je o 41 % menší, než balení předchozí generace MacBooku. (A opět na tom Apple vydělává, protože to znamená o 50 procent více produktů, které se vejdou na přepravní paletu, více palet které se vejdou na letadlo a loď, čímž se zlevňuje celá doprava)

Apple k tomu uvádí čísla, že redukcí přes 40 procent obsahu balení mezi roku 2006 a 2008, dopravili o 50 procent více palet v každém letadle. To v důsledku činí úsporu 747 letů za každých prodaných 32 000 kusů MacBooků Pro.

Technické prostředky

Mezi technické prostředky patří kanceláře, distribuční huby, datová centra a obchody, které jsou zodpovědné za 257 718 tun skleníkový plynů, tedy 3 procenta z celé produkce Apple. Na svých stránkách Apple uvádí, že vypínání světel a recyklováním v kancelářích, jak se chlubí Dell a HP, globálnímu klimatu nepomůžete je třeba dělat více.

Apple ve svých prostorách instaloval energeticky efektivní světlení, přidal pohybové senzory pro automatické vypínání, čímž ušetřil více než dva milión kW/h od roku 2006. (Další krásný případ "ekologie", která se vyplatí) V roce 2008 Apple použil obnovitelnou energii pro napájení Austinu a 25 % továrny v Corku. Čímž eliminovat tisíce tun kysličníku uhličitého. Koncem roku 2009 budou továrny v Corku a Elk Grove pracovat pouze s obnovitelnými zdroji energie. Pochopitelně všechny počítače u Apple jsou vlastní výroby a tudíž energeticky efektivní. Apple také podpořil zaměstnance, aby začali využívat veřejnou dopravu, čímž ušetřil cca 4 milióny mil cest aut s jedním cestujícím.

Recyklace

Jedno procento emisí Apple (90 600 tun) skleníkových plynů pochází z recyklačního procesu. Apple navrhuje své produkty tak, aby vytvářely kompaktní produkt, který vyžaduje méně materiálu a materiály které používá jsou vítanými zdroji pro zpracování tříděného obsahu, vzhledem k tomu že se jedná o materiály jako sklo bez arzénu, hliník s velkou čistotou a silné polykarbonáty.

Více viz Recyklační program.

Poslat Apple a emise na facebook
Publikováno 30.11.2008
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License