7 důvodů proč se vyhnout Windows 7

7 důvodů proč se vyhnout Windows 7

Někde jsem četl marketingovou studii, že nejvíce zalohodí oku čtenáře, když se v titulku objeví číslo, zejména udávající jednoduché body článku. Asi proto mě zaujal tento článek na Wired.com, tak se podívejme o čem je.

Windows 7, který se objeví na pultech obchodů v říjnu se chystá být nejlepší verzí operačního systému, který kdy Microsoft vypustil. Ale nic není dokonalé a Windows 7, jako každý produkt má své chyby - některé obrovské. Wired.com uvedl seznam dobrých důvodů pro upgrade na Windows 7 (Kompatibilita s programy z Windows 7, Automaticky instalované ovladače zařízení, Prý lepší podpora multimédii takže není třeba krást, Lepší GUI, Lepší podpora hardware, Splněné požadavky zákazníků), aby to srovnala uvedla také 7 důvodů proč Windows 7 nepoužívat

Upgrade z Windows XP vyžaduje čistou instalaci

Jestliže jste uživatel Windows XP, upgrade nebude znamenat jednoduché vložení disku a spuštění instalace. Místo toho musíte zazálohvat vaše aplikace a soubory, smazat disk a provést čisou instalaci Windows 7. Po spuštění Windows 7 mustí manuálně reinstalovat veškerý software a překopírovat data nebo důvěřovat Microsoft Easy File Transfer nástroji, který zmigruje vaše soubory za vás.

To by nemělo být velkým problémem pro uživatele, protože záloha dat by se měla provádět nezávisle na tom, jestli přepínáte operační systém (Osobně si nemůžu vynachválit Time Machine s 1TB diskem.:-), ale počkejte to vlastně lidi na Windows nemají a pokud vím ani nic tomu podobného...). Čerstvá instalace je pochopitelně lepší, protože zajišťuje čistý běh. Ale to stále může znepříjemňovat život mnoha XP uživatelům. (Hm, pokud si vzpomínam, tak nejhorší zážitek s přechodem na novou verzi operačního systému Mac OS X, bylo když jsem přecházel z PowerPC stroje na Intelovský, což znamenalo že jsem si musel cca 10 % aplikací doinstalovat ručně, ale to byl přechod na novou architekturu. Jinak nebyl žádný problém upgradu Mac OS X (až na vyjímky u uživatelů, kterým při upgradu na Leoparda nefungovaly některé kernelové extenze)). Ale zpět k průběhu upgradu s ním mají uživatelé tři hlavní problémy:

  1. Je to zdlouhavý proces
  2. Mnoho lidí je citlivých na svá data a navěří Microsoftu (Za což bych je neobviňoval, to je jen správné)
  3. Když Windows XP funguje, proč opravot něco co není rozbité?

Upgrade je drahý

Windows 7 není levný. Ceny se pohybují podle verze kterou si chcete koupit, což znamená že zaplatíte minimálně 120 dolarů za upgrade z XP nebo Visty. A pokud nemáte vlastní kopii Windows, musíte platit plnou cenu, tedy minimálně 200 dolarů.

Na softwarovém trhu 120 dolarů není málo peněz na upgrade. Mac OS X Leopard stojí 130 dolarů (plná verze, na Amazonu ve slevě jej dostanete za 96,99 dolarů). Upgrade 9Snow Leopard) však je již za 30 dolarů pro současné majitele Mac OS X 10.5 (Leopard). Tento tah Apple dělá z ceny Windows 7 opravdu příšernou bublinu.

Bude vás to stát čas

Zákazníci se často rozhodují neupgradovat na Windows 7, protože čas jsou peníze. Joe Ansel, majitel společnosti která plánuje vědecká centra napsal e-mail Wired.com, ve kterém uvádí je důvody proč neupgradovat Windows 7: "Aktualizace mne stojí čas a peníze, protože si musíme hrát s počítači abychom je přinutili dělat to co dělali před tím bez chyb - zatímco telefony stále zvoní a dostáváme 60 e-mailů denně. Neudělejte tuto chybu jako majitelé společností, protože cena akualizace není nic v porovnání s náklady, na zprovoznění OS do stavu ve kterém byl původní OS."

Ansel také přidává, že společnosti často fungují na obskurních softwarových aplikacích, které nemusí být kompatibilní s novým operačním systémem. Microsoft sice sliboval, že Windows 7 bude podporovat téměř každý kousek software kompatibilního s XP, ale v pár případech nepodpodporuje. Společnosti investovali tisíce dolarů aby vytvořili stabilní IT prostředí a je pochopitelné, že nechtějí do něj přinést nestabilitu.

Stále jsou to Windows

Ačkoliv přináší intitivní a moderní interface, tento operační systém jsou stále WIndows. Při našem první pohledu na Windows 7, jsme si stěžoval na neschopnost OS rozpoznat Adobe AIR soubor následovaný selháním při hledání software, který jej může otevřít.

Windows 7 také okamžitě neví, co dělat při některých obvyklých úkolech. Když vložíte USB disk, musíte říci Windows 7 co s ním chcete dělat (např. otevřít složku a zobrazit soubory) a upravit nastavení aby OS se tak choval automaticky. V krátkosti řečeno, na začátku musíte provést spoustu nastavení aby pak vše fungovalo dobře. To je bohužel častý problém Windows uživatelů - věci prostě "nefungují jen tak".

Bezpečnost není automaticky lepší

Steven Vaughan-Nichols z ComputerWorldu stále tvrdí, že Windows 7 z hlediska bezpečnosti nic nezměnily: "Window s7 má stále bzepčnost opilého pubescenta ve sportovním autě....Milióny líných uživatelů Windows jsou důvodem proč je na internetu takový chaos. Jestliže jste udělali všechno proto, aby jste zabezpečili Windows XP, s Windows 7 nebudete o nic více bezpečnější."

Protože Windows 7 jsou stále Windows, budou vždy hlavním cílem útoku hackerů a programátorů virů. Je tedy na uživatelích aby se chránili antivirovým softwarem, záplatovali OS aby jej udrželi tak bezpečný jak to jen jde. (Srovnejte to se zkušenostmi s Mac OS X Leopardem, kde nepotřebujete ani antivirový softare, protože je bezpečnější od úvodní instalace vzhledem k Windows). Ačkoliv Windows 7 mají některé bezpečnostní vylepšní, jako kódování dat na klíčenkách, a funkce pro IT administrátory, kteří mohou ovládat které aplikace mohou běhat na korporátní síti, to nejsou obecně bezpečnostní vylepšení ale spíše změna ovládání.

Vestavěná podpora pro DRM svázané s hardwarem

Paranoidní XP uživatelé nebudou chtít upgradovat na WIndows 7 ze stejného důvodu jako nechtějí jít do Vist: Stejně jako Vista, Windows 7 obsahují podporu pro správu digitálních práv (DRM - digital rights management), které mohou potencionálně regulovat jako používáte svá média. Ačkoliv někteří nazvali Microsoftí DRM jako drakoniánské, implementace DRM zatím neměla valného významu v praxi.

Ars Technica poskytla kompletní rozbor DRM a v krátkosti řečeno, technologie nazývané Protected Video Path (PVP) a Protect User Mode Audio (PUMA) poskytují bezpečné přehrávání video a audio médií: "Žádné nebo velmi málo médií vyžadují použití chráněných cest, takže na většině systému je Windows ani nespouští. Přehrávání nechráněného média na stroji s Vistami DRM ani nespustí."

To však nezabrání lidem aby se těchto technologií obávali. A je to také dostatečný důvod aby zůstali u Windows XP - nebo u totálně otevřených operačních systému jako např. Linuxu.

Snow Leopard je již téměř zde

Další generace operačního systému od Apple se má dostat na trh již v září - měsíc před Windows 7. Apple slibuje, že OS bude mít mnoho z vylepšení na které Microsoft upozornuje u Windows 7 - 64bitové adresování, vylepšenou efektivnost ve správě úloh na více proceosrech a další. Není jednoznačné, který operační systém je lepší, ale z mé perspetivy jako dlouhodobého uživatele Maca, již nyní mý raději Mac OS X Leopard než Windows 7. Jestliže hledáte (přejete si) přejít na radiálně jiný operační systém, pak je OS X Snow Leopard správnou volbou před přechodem na Windows 7

Závěr

Opravdu převažují výhody nad nevýhodami? To pravděpodobně závisí na tom jak moc potřebujete Windows. Jestliže již požíváte Windows Vista, upgrade Windows 7 je bez debat. Většina těch, co dosud mají Windows XP pravděpodobně přejdou také díky šířšímu spektru podporovaných zařízení a dalších funkcí, ale jestliže již používáte Linuxovou distribuci nebo nějakou verzi Mac OS X, Windows 7 vám nemají moc co nabídnout.

 

Poslat 7 důvodů proč se vyhnout Windows 7 na facebook
Publikováno 30.11.2008
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License